szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odsłonięcie rzeźb Magdaleny Abakanowicz

03.09.2020

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

W ramach obchodów 90. rocznicy urodzin Magdaleny Abakanowicz w niedzielę 6 września w Parku Rzeźby na Bródnie odbędzie się uroczyste odsłonięcie prac Artystki, „Zinaxin i Dolacin”.

W Parku Rzeźby na Bródnie warszawianki i warszawiacy podziwiać będą mogli grupę rzeźbiarską z 2005 roku „Zinaxin i Dolacin”, jedną z ikonicznych prac artystki. „Prezentacja ikonicznych prac Magdaleny Abakanowicz w Parku Rzeźby na Bródnie to niezwykłe spotkanie najbardziej klasycznych form rzeźby współczesnej z aktualnymi poszukiwaniami, zmierzające do poszerzenia formuły rzeźby w przestrzeni publicznej” – mówi Joanna Mytkowska, Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Magdalena Abakanowicz w sposób konsekwentny analizowała kondycję człowieka w jego otoczeniu społecznym i poprzez różnorodne środki rzeźbiarskie stworzyła ikoniczne wyobrażenia na temat losu jednostki. Symbolicznie potraktować można to, że jako twórczyni „abakanów” rzeźbiarka otwierała popularną encyklopedię PWN – jej praktyka artystyczna stała się dla szerokiej publiczności synonimem sztuki współczesnej i nowoczesnego podejścia do rzeźby.

„Zinaxin i Dolacin” łączy klasyczny dla Abakanowicz wątek uproszczonej, pozbawionej cech indywidualnych ludzkiej sylwety z elementami zaczerpniętymi z innych rzeźb, w których artystka poszukiwała wyrazu plastycznego dla oddania nierozerwalnej relacji człowieka z naturą. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia. Praca Abakanowicz, która tymczasowo stanie w Parku Rzeźby, wpisuje się więc w aktualne dyskusje zmierzające do przeformułowania sposobów myślenia o relacji człowieka ze światem przyrody.

Magdalena Abakanowicz (1930–2017) to jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek, klasyczka sztuki XX wieku, twórczyni kompozycji przestrzennych i realizacji w przestrzeni publicznej, nowatorsko przekraczająca konwencje rzeźbiarskie i materiałowe. Zdobywczyni licznych nagród międzynarodowych, w tym m.in. Grand Prix na Biennale w São Paulo (1965). Od 1979 roku była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dziś Uniwersytet Artystyczny), gdzie ze studentami pracowała w latach 1965–1990 jako Kierownik Pracowni Gobelinu. Uhonorowana tytułem doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2002 roku. Twórczyni abakanów i przełomowego wykorzystania tkaniny artystycznej. Wybrane znaczące realizacje Abakanowicz w przestrzeni publicznej znajdują się w Jerozolimie, Izraelu (Negev), w Chicago, USA (Agora) czy w Parku Cytadela w Poznaniu (Nierozpoznani). Prace artystki można znaleźć m. in. w kolekcjach Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, jak również w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Międzynarodowa kariera Magdaleny Abakanowicz nabrała tempa, kiedy w 1965 roku uhonorowano ją Grand Prix na 8. Biennale Sztuki w São Paulo. Przez 35 lat wykładała w Poznaniu, gościnnie współpracowała również z uczelniami w Los Angeles, w Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, San Diego, Sydney i Tokio. Prace Abakanowicz znajdują się w wielu muzeach i galeriach światowych, a w Polsce największy zbiór posiada wrocławskie Muzeum Narodowe. Mając do dyspozycji cały świat ze wszystkich podróży wracała zawsze do Warszawy, gdzie mieszkała i tworzyła. To stolica była jej naturalną przestrzenią, jej miastem.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa zapraszają na odsłonięcie prac „Zinaxin i Dolacin” w Parku Rzeźby na Bródnie, w niedzielę 6 września o godzinie 14:00.

il. góra: „Female Figures” (1985), dzięki uprzejmości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Rynek i Sztuka - logotyp

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

05.11.2019 / Analiza rynku sztuki, Cykle

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.