szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Targi sztuki ART PARIS – wielki test rynku

16.09.2020

Świat: wydarzenia

Targi Sztuki ART PARIS wniosły promyk nadziei do rynku sztuki, którego, tak jak i innych sektorów gospodarki, nie oszczędził kryzys związany z pandemią wirusa Covid-19. Termin ART PARIS  zwykle wypada wiosną, ze względów bezpieczeństwa został jednak przesunięty na jesień.

Paryskie Targi Sztuki, Grand Palais

Podczas gdy na całym świecie nadal odwoływane są wydarzenia kulturalne, organizatorzy tegoż – zapewne z niemałą ilością obaw i obiekcji – postanowili je otworzyć, ponieważ jest ono niewątpliwą szansą dla wielu galerii sztuki i młodych artystów. W tym roku wzięło w nim udział 14 nowych wystawców m.in. z Abidżanu, Brukseli, Lizbony oraz Limy. Każda galeria pokazująca od 1 do 3 wschodzących twórców dostawała dodatkowe środki.

Kuratorzy tuż przed inauguracją bardzo stresowali się tym, czy ktokolwiek przyjdzie. Miło się zaskoczyli, bo przybyło dużo ludzi zainteresowanych i szczęśliwych, że w końcu mogą wziąć udział w tego typu wydarzeniu. Wszystko odbywało się oczywiście w rygorze sanitarnym, uczestnicy nosili maseczki, mierzono im temperaturę przed wejściem, obowiązkowo dezynfekowali dłonie, a do głównej arterii nie mogło wejść więcej niż 3 000 ludzi na raz. Ogólnie Grand Palais odwiedziło około 57 000 gości, czyli jedynie 10% mniej niż w poprzednim roku.

Mimo pandemii tylko 38 galerii wycofało się z uczestnictwa w Targach, nadal pozostało aż 112 wystawców. Co ciekawe aż o 25% w stosunku do zeszłego roku wzrosła liczba kolekcjonerów i oprócz sporej grupy stałych bywalców pojawiło się także zaskakująco
dużo nowych nabywców. W Grand Palais zjawiły się również takie osobowości jak np. Pierwsza Dama Francji Brigitte Macron czy aktorka Catherine Frot.

Ostatnie Targi Sztuki w Paryżu w Grand Palais

Paryskie Targi Sztuki, Grand Palais

Obecna sytuacja pozwoliła przekuć w zaletę to, co jeszcze w poprzednich latach było często krytykowane. Podczas poprzednich edycji krążyła opinia, iż Targi te mają charakter zbyt lokalny i powinny się otworzyć na arenę międzynarodową. W momencie, gdy loty z niektórych krajów są całkowicie zawieszone, a podróżowanie w ogóle nie jest zalecane ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń na całym świecie, ta regionalna natura zyskała w oczach krytyków. Ponadto Targi Sztuki ART PARIS mają przekazać 110 000 € ze sprzedaży biletów tutejszym galeriom, które ucierpiały finansowo w wyniku kryzysu.

Targi w Grand Palais pokazały, że pandemia nie zatrzymała całkowicie gospodarki, a ludzie nadal chętnie odwiedzają różnego rodzaju imprezy kulturalne, chętnie sztukę kupują i wspierają. Odbycie się wielu innych wydarzeń nadal stoi pod znakiem zapytania, nie wiadomo np. jeszcze czy Międzynarodowe Targi Sztuki w Paryżu – których termin początkowo był wyznaczony na październik – zostaną otwarte, czy podobnie jak Biennale, przesunięte w czasie. Nie wykluczone jednak, że zakończyłyby się podobnym sukcesem, co te lokalne.

il. góra: Paryskie Targi Sztuki, Grand Palais

S.J.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

26.03.2019 / Aktualności, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.