szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wczesna praca Jacksona Pollocka na aukcji

18.09.2020

Aktualności, Świat: aukcje

Wczesna praca Jacksona Pollocka “Pensylvania Landscape” z 1936 roku uważana dotychczas za zaginioną – 5 października zostanie wystawiona na aukcję po raz pierwszy od ponad 50 lat. Jest to niezwykła okazja dla kolekcjonerów i wielkie wydarzenie w świecie sztuki, ponieważ po tylu latach obraz wraca na należne sobie miejsce w biografii twórcy. Dom aukcyjny Freeman’s – organizator licytacji – wycenił pejzaż na 60 000-100 000 $.

“Pensylvania Landscape” to późnojesienne studium odizolowanych od siebie budynków, znajdujących się na wzgórzach Pocone w pobliżu Erwinna w Pensylwanii. Obraz zachowany jest w lirycznym i sielankowym nastroju, pokazując uroki pensylwańskiej wsi położonej na charakterystycznie ukształtowanym terenie. Latem i jesienią 1936 roku malarz dzielił tam wraz z przyjaciółmi wynajmowany dom.

„Pensylvania Landscape” najprawdopodobniej był namalowany do prywatnej kolekcji. Dzieło to powstało we wczesnej fazie twórczości, kiedy to Pollock pozostawał pod wpływem swojego nauczyciela – amerykańskiego malarza – Thomasa Harta Bentona. Dorobek mentora przedstawiający wiejską Amerykę, uwiecznioną w latach 30. XX wieku,  odegrał ważną rolę w biografii jednego z lepiej rozpoznawalnych abstrakcjonistów.

W 1974 roku pejzaż sprzedano Frankowi Paxtonowi i od tego czasu, mimo licznych prób namierzenia nabywcy, nie udało się go odszukać – obraz został uznany za zaginiony. W rzeczywistości jednak nigdzie się nie zgubił, a jedynie znajdował się w niezidentyfikowanej kolekcji. Teraz gdy „Pensylvania Landscape” został odnaleziony, może odzyskać on swoje istotne miejsce w dorobku Pollocka.

Dzieło znajdowało się w kolekcji dr Henry’ego i Fannie Levine. Jest to para lekarzy, podróżników, a także wielkich entuzjastów sztuki i muzyki pochodząca z Filadelfii. Podczas licznych odwiedzin w galeriach i muzeach w swoim mieście oraz wojaży po całym świecie, skupowali oni obrazy rozlicznych artystów w różnych okresach twórczości. W ten sposób ich zbiory rozrastały się, nabierając historycznego i sentymentalnego charakteru. Często na podstawie ich prywatnej kolekcji można prześledzić rozwój niektórych malarzy, eksperymentowanie przez nich z rozmaitymi technikami oraz zobaczyć najwcześniejsze prace, jak wyżej wspomniany “Pensylvania Landscape”.

Na aukcji pojawią się również dzieła takich artystów jak Karell Appel i Paul Jenkins – również ze zbiorów Levinów. Jest to niezwykła okazja dla kolekcjonerów, ponieważ na licytacji znajdą się – podobnie do już wyżej wspomnianego, “zaginionego” pejzażu – obrazy, które są oferowane pierwszy raz od dziesięcioleci.

S.J.

il. góra: J. Pollock, „Pensylvania Landscape”

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

28.08.2017 / Aktualności, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.