szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz z Dorą Maar Picassa na aukcji w Christie’s

22.09.2020

Aktualności, Świat: aukcje

6 października w Christie’s w Nowym Jorku na aukcję zostanie wystawiony obraz Pabla Picassa “Femme dans une fauteuil”. Szacowana kwota to 20-30 mln dolarów. Choć portret niewątpliwie będzie wiódł prym, obok niego na licytacji znajdą się prace m.in.: Paula Cezanna, Jean-Michela Basquiata oraz Joan Mitchell. 

Obraz Pabla Picassa na aukcji w Christie’s

Pablo Picasso, Femme dans un fauteuil, 1941 r. 

“Femme dans une fauteuil” został namalowany po nazistowskiej okupacji Paryża w 1941 roku.  Obraz przedstawia surrealistyczną artystkę Dorę Maar – kochankę i jedną z trzech muz artysty. Malarz poznał ją w 1936 roku i od tego czasu chętnie portretował. Maar aktywnie uczestniczyła w sztuce Picassa i oprócz pozowania sama była również utalentowana plastycznie. Miała duże zdolności, zajmowała się fotografią i zdobyła sławę dzięki zdjęciom wykonanym w Paryżu w latach 30. ubiegłego wieku. To ona udokumentowała miesięczny proces powstawania jednego ze sztandarowych dzieł Picassa – “Guernica” oraz wspomnianego wyżej, wystawionego do sprzedaży portretu. 

Sam obraz, zanim trafił do Christie’s znajdował się w kolekcji – Stephena Hahna, kolekcjonera i handlarza dziełami sztuki z Nowego Jorku. Dwa razy stawał on przed sądem za sprzedaż sztuki zagrabionej przez nazistów, choć – jak sam cały czas utrzymywał – robił to w dobrej wierze.

Obrazy z Dorą osiągają jedne z najwyższe ceny z całego dorobku malarza.  Inny portret Dory zatytułowany “Dora Maar au chat” został sprzedany w Sotheby’s w maju 2006 roku za niebagatelną kwotę 95,2 mln dolarów. Samo Christie’s może pochwalić się sprzedażą dzieła znanego kubisty za 67,4 mln dolarów, tym razem chodziło o “Buste de femme”, do którego także pozowała Maar. Ponadto podobne przedstawienia tej samej kobiety pędzla Picassa można odnaleźć w Muzeum Picassa w Paryżu, Kunstmuesum w Szwajcarii i Neue Pinakothek w Monachium. 

S.J.

ilustracje: Pablo Picasso, Femme dans un fauteuil (fragment), 1941 r. 

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

25.10.2019 / Magazyn, Poradnik

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.