szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Juliana Fałata wrócił do Muzeum Narodowego w Krakowie

01.10.2020

Polska: wydarzenia

Obraz Juliana Fałata Cmentarz Montmartre w Paryżu, który figurował w wykazie strat wojennych Muzeum Narodowego w Krakowie, został odnaleziony. Jest to najlepszy pejzaż miejski w twórczości tego artysty.

Julian Fałat namalował pejzaż Cmentarz Montmartre w Paryżu podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu w stolicy Francji Paryżu, wiosną 1893 roku. Tematem „impresjonistycznego”, skąpanego w przymglonym świetle (z błękitnymi cieniami typowymi dla Fałata) obrazu, jest natura: barwne jesienne drzewa kontrastują z geometrycznymi nagrobkami i budynkami w tle. Fałat nigdy nie powtórzył już tego tematu, ani też nie stworzył repliki tej pracy. Po raz pierwszy obraz ten był wystawiony jako Cmentarz w Paryżu w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1896 roku.

Erazm Barącz  naczelnik Żup Wielickich i ceniony kolekcjoner zakupił tę pracę – prawdopodobnie po wystawie w TPSP – w roku 1897. Wraz z przejściem na emeryturę Barącz postanowił przekazać swoje zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie, w tym także Cmentarz Montmartre w Paryżu autorstwa Fałata. W roku 1923 w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 51, został otwarty oddział MNK imienia Erazma Barącza. Z tej okazji został wydany katalog i w nim, jako pozycja 38, odnotowano: „Fałat Julian. Mont Martre akw.” 

25 czerwca 1940 roku obraz został zarekwirowany przez Niemców do biur Generalnego Gubernatora. Nigdy już nie powrócił do MNK. Figurował w wykazie strat wojennych Muzeum Narodowego w Krakowie. Akwarela została odnaleziona w Muzeum Narodowym w Warszawie i wkrótce zostanie przebadana w pracowni konserwatorskiej MNK, a po kilku miesiącach prac trafi do Gabinetu Grafiki i Rysunku w  muzeum.  

Podczas II wojny światowej MNK i Muzeum Książąt Czartoryskich utraciło w sumie 1351 obiektów. 

W tym: 1006 obiektów utraciło MNK, a 345 obiektów – Muzeum Książąt Czartoryskich. 

W latach 2018 -2019 w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany był w MNK projekt „Straty wojenne MNK i Kolekcji Książąt Czartoryskich – digitalizacja posiadanej i odnalezionej dokumentacji wizualnej”, którego celem było odszukanie możliwie jak największej liczby wizerunków obiektów znajdujących się na liście strat wojennych. 

ilustracja (góra): Julian Fałat (1853-1929), Cmentarz Montmartre w Paryżu, 1893,  akwarela (plus tempera i farby olejne), wym. wys. 36 cm x szer. 90 cm. MNK NI 58090, strata wojenna Muzeum Narodowego w Krakowie, odnaleziony w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 Oprac. KB, źródło: MNK

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

"Opłakiwanie Chrystusa" Cranach Lucas starszy

24.06.2020 / Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.