szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Ruszyła kolejna edycja Frieze Week w Londynie

07.10.2020

Świat: wydarzenia

Październik w Londynie niewątpliwie mocno związany jest z Frieze Week, nawet  mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią. Jeszcze do niedawna pod znakiem zapytania stało, czy wydarzenie w ogóle odbędzie się w przewidzianym wcześniej terminie. A jednak,  jak co roku powróciło i to w nowej, hybrydowej formie. Część atrakcji ma miejsce w świecie rzeczywistym, a część w wirtualnym. 

Ruszyła kolejna edycja Frieze Week w Londynie

Lubaina Himid, „Five Conversations”, 2019, 5 obrazów akrylowych na drewnianych, tradycyjnych, gruzińskich drzwiach. Hollybush Gardens, Frieze Sculpture 2020, fot. Stephen White;

Od 5 października Frieze Week obejmuje wydarzenia w 128 londyńskich galeriach i  przestrzeniach związanych z kulturą. Ta, inna niż wszystkie, edycja obfitować będzie w szeroki  zakres sztuki współczesnej, mnogość tematów i rozległą różnorodność w sposobach ich  przedstawiania. Od surrealistycznych konceptów artystki Laure Prouvost, jej pseudopedagogicznych i zorientowanych na zdrowie tematów, aż po roślinne rzeźby Danh’a Voa. Artysta ten wprowadza do  galerii rośliny. Zieleń ta nawiązuje do scenerii, w której Vo tworzył swoje prace – w pracowni  i gospodarstwie rolnym we wschodniej części Niemiec. 

Ruszyła kolejna edycja Frieze Week w Londynie

Kalliopi Lemos, „The Plait”, stal miękka, 2020, fot. Stephen White

Swoje miejsce na mapie atrakcji znalazły cykle i happeningi, takie jak Frieze Talks oraz  Frieze Sculpture. Odwiedzający mogą odbyć spacer po Regent’s Park, oglądając rzeźby wyeksponowane pod gołym niebem w towarzystwie piękna natury. W urokliwym parku znajdzie się 12 rzeźb różnych autorów, m.in. Patricka Goddarda czy Kalliopi Lemos. Dzieła te poruszają ważne i aktualne tematy –ekologię, prawa człowieka i rolę artysty we współczesnym  świecie. 

W dniach 9-16 października w cyfrowej sali Frieze obejrzeć będzie można prezentacje online z 250 galerii z całego globu. Swoją premierę w wersji VIP będą mieć one w ciągu dwóch poprzednich dni.

Odwiedzający mogą skorzystać także z funkcji czatu na żywo i udostępniania w mediach społecznościowych. Otrzymają również dostęp do sześciu wirtualnych przestrzeni,  podzielonych na wyselekcjonowane sekcje. Znajdują się tam m.in. Focus, Spotlight oraz nowy sektor Possesion skupiony na sile duchowości. Nie zabraknie także wyboru prac pod kuratelą Sir Normana Rosenthala. Nosi on tytuł Forever. 

Ruszyła kolejna edycja Frieze Week w Londynie

Patrick Goddard, „Humans-Animals-Monsters”, ołów i lustro, fot. Stephen White

Podczas tegorocznej edycji zadebiutuje Frieze x Deutsche Bank Emerging Curator Fellowship wspierający brytyjskich kuratorów, będących osobami czarnoskórymi. Ponadto w dniach 5-18 października odbywać się będą dyskusje śniadaniowe w The Contemporary Art Society. 

Warto jeszcze wspomnieć, że nagroda Frieze Artist Award 2020 trafiła do Alberty  Whittle.

ilustracja (góra): Pace Gallery, Frieze Week 2020, fot. Linda Nylid.

S.J.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Ostatnie Targi Sztuki w Paryżu w Grand Palais

16.09.2020 / Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.