szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Przekrojowa wystawa prac Andy’ego Warhola w Pekinie

08.10.2020

Świat: wydarzenia

Pekińskie Centrum Sztuki Współczesnej w 2021 roku zapowiada organizację wystawy Andy’ego Warhola. Będzie dostępna dla zwiedzających od 3 lipca do 10 października 2021 roku. Jak twierdzi sam kurator – Jose Carlos Diaz – to najbardziej kompleksowa ekspozycja dzieł ojca pop-artu w Chinach. Na wystawie zatytułowanej „Andy Warhol” pojawi się około 300 prac sprowadzonych z rodzinnego miasta artysty – Pittsburghu. 

W zeszłym roku Centrum Sztuki Współczesnej UCCA w Pekinie pobiło frekwencyjny rekord podczas wystawy prac Pabla Picassa. Kompleksowość wystawy miała niebagatelny wpływ na tak ogromną ilość odwiedzin. Idąc za ciosem pekińskie Centrum Sztuki Współczesnej w przyszłym roku zajmie się tematem równie rzadko prezentowanego w Chinach, a wszechobecnie rozpoznawalnego i pokazywanego twórcy – Andy’ego Warhola. Różnorodność formy niewątpliwie przyciągnie uwagę odbiorców. Eksponowanie grafik, obrazów, rysunków, filmów i fotografii w jednym miejscu, pozwala zwiedzającemu zapoznać się z dorobkiem artysty osadzonym w kontekście jego życia, co za tym idzie, lepiej zrozumieć jego twórczość. 

Wystawa będzie podzielona na pięć sekcji prowadzących nielinearną narrację, rozpoczynającą się od wczesnych prac, materiałów archiwalnych i fotografii. Ma to na celu podkreślenie tego, jak duży wpływ na jego twórczość miało miejsce, w którym spędził wczesne lata życia. Zobaczyć będzie można również dzieła z Nowego Jorku, z lat 50. i 60., gdy Warhol zaczynał zacierać granice między sztukami pięknym a komercją. Nie zabraknie także tych inspirowanych tętniącymi życiem ulicami dużych miast z lat 80.

Znane i sztandarowe dzieła ojca pop-artu będą wyeksponowane tuż obok pomniejszych przedmiotów. Niektóre z nich po raz pierwszy opuszczą granice Stanów Zjednoczonych. Jak się bowiem okazało, tego typu wystawy cieszą się w Chinach popularnością. Nie tylko przez wzgląd na to, że są to znaczące i rozpoznawalne postacie. Dla odwiedzających UCCA istotnymi kwestiami są rozwój i formowanie się sztuki, jej nurtów, kierunków oraz związane z tym eksperymenty. Czemu artysta to zrobił, kim jest i dlaczego jest uznany za ważną osobistość. Na tej podstawie można domniemywać, że w przyszłym roku, w pekińskim Centrum Sztuki Współczesnej padnie kolejny rekord.

ilustracja (góra): Andy Warhol, autoportret artysty

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Andy Warhol i Pele

12.07.2018 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.