szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za blisko 36 mln zł

12.10.2020

Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Podczas aukcji – 20th Century Evening Sale – w nowojorskim Christie’s sprzedano obraz Tamary Łempickiej. „Les Deux Amies”  osiągnął  kwotę 9,405 mln dolarów, czyli około 36 mln polskich złotych.

Tamara Łempicka, „Portrait of Majorie Ferry” 1932 r.

Les Deux Amies nie jest jednak aukcyjnym rekordem malarki. Jej prace ostatnio są chętnie  nabywane przez kolekcjonerów z całego świata. Najwyższa kwota, za którą nabyto jej płótno  Portrait de Majorite Ferry wyniosła 16,3 mln funtów, a więc ponad 82 mln złotych. W zeszłym  roku za 13,4 mln dolarów (ok. 52 mln złotych) sprzedano obraz La tunique rose. Niemniej Les  Deux Amies i tak przekroczył swoje prognozy, gdyż początkowo wyceniany był na 6–8 mln  dolarów. 

Dzieło przedstawia dwie nagie kobiety wyglądające przez balkon na ulicę. Bohaterki obrazu  są anonimowe, nie wiadomo kim były modelki, jak się nazywały i skąd pochodziły. Krytycy  domniemają jednak, że pozowała do niego Ira Perrot – wieloletnia przyjaciółka i kochanka artystki. Jej życie towarzyskie tętniło. W katalogu do wystawy napisano, że Łempicka była  zagorzałą imprezowiczką i nie wahała się prosić tych, którzy wpadli jej w oko, by jej pozowali.

Na ostatniej wyprzedaży w Christie’s, trwającej w dniach 6-8 października pojawiło się wiele  znanych nazwisk. Na aukcji 20th Century Evening Sale  można było nabyć obrazy Marka Rothki, Pabla Picassa, Cy Twombly’ego i wielu innych,  rozpoznawalnych i uznanych twórców. Już sama forma licytacji okazała się godna uwagi – transmisja na żywo odbywała się za pośrednictwem strony internetowej Christie’s, ich  Facebooka i kanału na YouTubie oraz WeChat, łącznie oglądało ją aż 280 tys. ludzi.  

 

Tamara Łempicka urodziła się w 1898 roku, najprawdopodobniej w Moskwie, choć niektóre  źródła podają Warszawę. Sama uważała się za Polkę i otwarcie mówiła o swojej narodowości,  mimo swojego kosmopolityzmu. Malarka w 1918 roku wyjechała do Paryża wraz z mężem i  córką. Zaczęła malować z powodu trudnej sytuacji finansowej, ale znaczący wpływ na jej styl  miał kubista, krytyk i teoretyk sztuki – Andre Lhote’a. To od niego Łempicka nauczyła się  łączyć nowoczesną tematykę z klasyczną formą i w ten sposób podbiła Paryż. W 1922 roku  odbyła się jej pierwsza wystawa. Ze względu na nasilające się w Europie nastroje faszystowskie artystka przeniosła się do Ameryki. Tam przez pewien okres była jedną z głównych portrecistek gwiazd Hollywood. W latach 60. zakończyła jednak swoją przygodę z  malarstwem, ponieważ przestało być ono odbierane z początkowym zachwytem. Coraz  bardziej za to rozmijało się z dynamicznie rozwijającymi się nurtami sztuki powojennej w  Stanach Zjednoczonych. Dzięki swojemu talentowi Łempicka zarobiła pierwszy milion jeszcze  przed 28 rokiem życia. W latach 60. przeprowadziła się do Meksyku, w którym spędziła  ostatnie kilkanaście lat swojego życia.

fot. Tamara Łempicka, „Les Deux Amies” 1930 r.

 

S.J.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara de Lempicka. Blaski i cienie artystki

29.09.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.