szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„Autoportret z kwiatem koniczyny” autorstwa Jacka Malczewskiego na aukcji

14.10.2020

Polska: aukcje

Na październikowych aukcjach w Agrze-Art  będzie można nabyć prace całej plejady uznanych artystów sztuki dawnej oraz współczesnej  m.in. obraz Jacka Malczewskiego “Autoportret z kwiatem koniczyny” z 1909 r. 

Opisywane i reprodukowane w wielu wydawnictwach arcydzieło Jacka Malczewskiego urzeka intensywnością barw. Umieszczenie postaci na tle pejzażu i strój modela przywołują renesansowe portrety włoskich mistrzów. Sylwetka odziana w złoto ukazuje artystę pewnego swej wartości oraz wiary w oddziaływanie sztuki, a koniczynę należy potraktować jako symbol ludzkich sił witalnych.

Jerzy Nowosielski, Monografia nieznajomej, 1978

Jerzy Nowosielski, Monografia nieznajomej, 1978

Jak czytamy w katalogu aukcyjnym: “Autoportret z kwiatem koniczyny jest jednym z portretów własnych artysty na tle ogrodowej zieleni, który powstał w czasie, gdy mieszkał w willi „Pod Matką Boską“ na krakowskim Zwierzyńcu (dziś ulica Księcia Józefa 29). Dom otoczony był dużym ogrodem, który wznosił się tarasami po stoku wzgórza.Ten bliski, przydomowy pejzaż często pojawiał się również w innych autoportretach z tego okresu.Trzymany przez Malczewskiego w ręku kwiat koniczyny może być uznany za symbol siły i życia. Mistrz, podobnie jak w późniejszym Autoportrecie z kwiatem ostu, podjął temat losu i posłannictwa Artysty. Jego dumna i dominująca sylwetka odziana w złoto ukazuje artystę jako pewnego swej wartości twórcę pełnego wiary w siłę i oddziaływanie swej sztuki. Autoportret urzeka widza świeżością, intensywnością oraz lśnieniem barw. Zarówno umieszczenie postaci na tle pejzażu, jak i strój Malczewskiego przywołują również na myśl renesansowe portrety włoskich mistrzów. W ten sposób artysta odwołuje się do początków malarstwa portretowego,którego celem było uwiecznienie sportretowanego i zagwarantowanie mu nieśmiertelności.”

Obraz pochodzi z kolekcji Zygmunta Ziembińskiego – krakowskiego przedsiębiorcy, który prowadził jedną z największych w Polsce firm w branży papierowo-technicznej. W latach 1910-1955 miał sklep papierniczy na Placu Mariackim 2 w Krakowie. Z czasem Ziembiński zgromadził imponującą kolekcję obrazów znanych mistrzów z Jackiem Malczewskim na czele. Zygmunt Ziembiński był zaprzyjaźniony z artystą,który został ojcem chrzestnym jego najstarszego syna.

Na licytacji pojawią się także obrazy m.in.: Juliana i Jerzego Kossaków, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego.

Wilhelm Sasnal, Agnieszka Szydłowska, 2001

Wilhelm Sasnal, Agnieszka Szydłowska, 2001

W części poświęconej Sztuce Współczesnej, na uwagę zasługuje oferta sprzedaży dzieła autorstwa Wilhelma Sasnala „Agnieszka Szydłowska” z 2001 roku. Kompozycja przedstawiająca dziennikarkę radiową w studio, będzie oferowana z ceną wywoławczą 250 tys. zł.

W 2001 Wilhelm Sasnal bywał w rozgłośni Radiostacji, przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie, gdzie często rozmawiał z dziennikarką Agnieszką Szydłowską. To jej postać artysta przedstawił na obrazie.Widzimy na nim studio radiowe i dziennikarkę w czasie realizacji programu.Sasnal portretował jeszcze raz Szydłowską na jednym z obrazów ze słynnego cyklu „Palące dziewczyny“. Trzy z obrazów należących do tego cyklu (Anka, Peachesi Dominika), trafiły do kolekcji Charlesa Saatchiego, a następnie sprzedane zostały w 2008 za rekordową wówczas sumę 229 250 funtów (970 000 zł) w londyńskim Domu Aukcyjnym Phillips de Pury.

Jakub Banasiak, pisząc o wczesnych obrazach Sasnala, które dość szybko znalazły się w kolekcjach na całym świecie, stwierdza: uciekł nam za granicę Sasnal portrecista, wytrawny i absolutnie w tej dziedzinie nowatorski. Umknął Sasnal, który portretował bliskich i znajomych, portretował czule, a przy tym niezwykle oryginalnie. Jakub Banasiak, Sto utraconych kawałków, [w:] Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej, Warszawa 2008, s. 25-29

Warto podkreślić, że obrazy artysty, który osiągnął spektakularny sukces na międzynarodowym rynku antykwarycznym (w 2008 roku zespół trzech jego obrazów osiągnął w Londynie cenę 229250 funtów, czyli ok. 970 tys. zł), rzadko pojawiają się na krajowych licytacjach. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: paryskiego Centrum Pompidou, londyńskiego Tate Modern oraz nowojorskiego MoMA.

Na aukcji pojawią się także dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Nowosielskiego oraz Romana Opałki.

fot. Jacek Malczewski, Autoportret z kwiatem koniczyny, 1909

źródło: mat.prasowe oraz katalogi aukcyjne Agry-Art

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Jacek Malczewski, Polski Hamlet - Portret Aleksandra Wielopolskiego, 1903; Muzeum Narodowe w Warszawie

18.07.2019 / Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.