szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Grafika Edgara Degasa trafi na aukcję w Nowym Jorku

15.10.2020

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Podczas wyprzedaży Modern & Contemporary Prints and Multiples organizowanej przez  Bonhams pojawi się nowo odkryta akwaforta Chevaux dans la prairie autorstwa słynnego  impresjonisty – Edgara Degasa. Grafika pochodzi z kolekcji Davida Davida-Weilla. Był on  głównym nabywcą dzieł impresjonistycznych i stworzył pokaźny i ważny historycznie zbiór dzieł. Odbitka trafi na aukcję 30 października w Nowym Jorku, a jej szacunkowa kwota wynosi  20-30 tysięcy dolarów. 

Edgar Degas, Chevaux dans la prairie, olej na płótnie 1871

Chevaux dan la prairie to przede wszystkim znany obraz olejny Edgara Degasa, który powstał  w 1872 roku i został sprzedany Paulowi Durandowi-Ruelowi – stałemu kupcowi. Obecnie  można go obejrzeć w National Gallery of Art w Waszyngtonie. W 1891 roku Galerie Durand Ruel zamówiła luksusową, limitowaną edycję odbitek i przedruków dzieł z ich prywatnej  kolekcji, w której znajdował się również wyżej wspomniany obraz Degasa. Oprawiony tom  zawierał około pięćdziesięciu grafik. Reprodukcję wykonał drukarz i kopista – A. M. Lauzet.  Lecz gdy malarz zobaczył tę kopię, był tak rozczarowany, że postanowił zrobić ją sam. W  oryginalnym katalogu druków Degasa z 1919 roku Loys Delteil nazwał jednak tę odbitkę wątpliwym Degasem. Dopiero później historycy sztuki dowiedli, iż jest to na pewno jego  dzieło. 

Grafiki te skrajnie się od siebie różnią. Krótkie i twarde linie, które wykonał Lauzet na matrycy suchą igłą, Degas zastąpił wytrawieniem materiału, aby pogrubić kreskę i zmiękczyć tło. Zmienił również kompozycję – na oryginalnym obrazie konie znajdują się z prawej strony,  natomiast na kopii impresjonista umieścił je z lewej. Akwaforta wystawiona na sprzedaż przez Bonhams jest trzecią z kolei odbitką. W trakcie procesu autor dodał kilka nowych elementów m.in. plamki, cienie i refleksy na nogach białego konia, a także poziome, dynamiczne i rytmiczne linie na horyzoncie. 

Artysta przełomu wieków dał nam tym samym wgląd w swój proces twórczy, co jest niewątpliwie fascynujące. Zwłaszcza że trzecia odbitka bardzo różni się od dwóch poprzednich, które można obejrzeć, podobnie jak obraz-oryginał, w National Gallery of Art w  Waszyngtonie. Ostatnia wersja ma zdecydowanie bardziej eksperymentalny charakter, odważniejsze kontrasty, nierówne kontury i grube, suche linie. 

Nie ustalono jeszcze, gdzie David-Weill nabył kopię Chevaux dans la prairie, ale najprawdopodobniej kupił ją od Galrie Durand-Ruel.

ilustracja (góra): Edgar Degas, Chevaux dans la prairie, akwaforta 1891/1892

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

12.05.2017 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.