szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kolekcja sztuki Mufo powiększa swoje zbiory

15.10.2020

Polska: wydarzenia

Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogaciło się w tym roku o prace pięciu polskich twórców: Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej. Do zbiorów MuFo trafiły zdjęcia współczesnych artystów, których twórczość jest ceniona zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Paweł Bownik, Koło 13, 2019, ze zbiorów MuFo.

W ostatnich latach Muzeum realizuje politykę gromadzenia zbiorów pozyskując między innymi sztukę współczesną. Kolekcja wzbogaciła się dotąd m.in. o prace: Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grosspiere’a, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Tobisa i Wojciecha Wilczyka. Szczególny nacisk położony jest na pozyskiwanie prac podejmujących dialog z historią obrazu oraz fotografii będących odpowiedzią na wyzwania społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne.

Aneta Grzeszykowska, z cyklu Mama, 2018_2020, ze zbiorów MuFo

W ramach pokazu w MuFo Strzelnica zaprezentujemy pracę Bownika „Koło 13” z cyklu „Kolory straconego czasu”, w którym gatunek wymarłego ptaka przedstawiony jest w formie abstrakcyjnej syntezy. Z kolei cykl Anety Grzeszykowskiej „Mama” to fotograficzny zapis więzi pomiędzy matką i córką, ujawniający mechanizmy utraty autonomii oraz niepokojącą aurę towarzyszącą społecznemu funkcjonowaniu człowieka, także w relacjach z najbliższymi osobami.

Anna Orłowska, Pompier błoto socrokoko, 2019, ze zbiorów MuFo

Anna Orłowska korzystając z techniki kolażu połączyła ze sobą fragmenty reprodukcji obrazów Jana Matejki z fragmentami albumowych i pocztówkowych zdjęć z Nowej Huty a kolaże Bogusława Bachorczyka, w sposób charakterystyczny dla współczesności, odwołują się do kopiowania, wielokrotnego użycia pojęć, motywów i obrazów zakorzenionych w rzeczywistości społecznej i kulturowej.

Bogusław Bachorczyk, Wyzwolenie, 2014, ze zbiorów MuFo

W terminie 19.11.2020 – 20.12.2020 odbędzie się drugi pokaz obiektów zakupionych do zbiorów MuFo w 2020 r. Zaprezentujemy na nim prace Rafała Milacha. 

 

 

 

 

ilustracja (góra): Aneta Grzeszykowska, z cyklu Mama (fragment), 2018_2020, ze zbiorów MuFo

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Wywiad z Katarzyną Sagatowską

21.02.2020 / Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.