szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Czartoryskich z nagrodami Sybilli 2019

21.10.2020

Aktualności, Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało nagrodzone Grand Prix konkursu Sybilla 2019, otrzymało także nagrodę główną w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe. Nagrody Sybilli to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, w tym roku wręczone po raz 40.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte 19 grudnia 2019 roku, po gruntownym remoncie, trwającym od 2010 roku. Nowa, stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów oraz panteon narodowych pamiątek.

Portret damy z gronostajem (zwyczajowo Dama z łasiczką) – obraz autorstwa Leonarda da Vinci znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Portret damy z gronostajem (zwyczajowo Dama z łasiczką) – obraz autorstwa Leonarda da Vinci znajduje się w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Otwarcie nowej ekspozycji stałej wiązało się nie tylko z projektem nowej aranżacji wystawy, ale – przede wszystkim – przygotowaniem scenariusza i opracowaniem merytorycznym ekspozycji.

Muzeum przeszło gruntowny remont, powiększono przestrzeń ekspozycyjną, a także zaprojektowano nową aranżację i nową wystawę stałą prezentującą kolekcję Czartoryskich. Otwarcie muzeum było możliwe m.in. dzięki pracom projektowym, inwestycyjnym, remontowym, konserwatorskim, merytorycznym, digitalizacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym.

Efektem remontu jest też infrastruktura sprzyjająca społecznej integracji, wśród nich znajduje się miejsce poznania i eksperymentu, kawiarnia, sklep muzealny. Zadaszony dziedziniec umożliwia organizację wydarzeń kulturalnych, a sala edukacyjna prowadzenie lekcji i warsztatów.

Od 19 grudnia 2019 roku do 18 października 2020 roku wystawę obejrzało ponad 74 tys. osób

Nagroda Sybilla przyznawana wręczana jest od 1980 roku. W tym roku odbyła się 40. ceremonia przyznania nagród.

ilustracja (góra): Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Studio Pion

info. mat. prasowe

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Stanisław Masłowski „Gryka” Muzeum Narodowe w Warszawie

20.10.2020 / Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.