szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pejzaż Davida Hockneya trafi na aukcję w Nowym Jorku

27.10.2020

Aktualności, Świat: aukcje

7 grudnia  na aukcję w Phillips w Nowym Jorku trafi Nichols Canyon Davida Hockneya. Szacunkowa kwota wynosi 35 mln dolarów. Zanim zostanie wystawiony na licytację, będzie można go obejrzeć w Londynie do końca października, a następnie w Hong Kongu. 

David Hockney, Nichols Canyon (1980), akryl na płótnie, 152,4 x 213,3 cm

Hockney stworzył ten obraz w 1980 roku, czyli już po przeprowadzce do Los Angeles. Nichols Canyon jest jednym z dwóch monumentalnych, namalowanych z pamięci dzieł przedstawiających pejzaże, które widział przemieszczając się z Hollywood Hills do swojej pracowni w Santa Monic Boulevard. Oferowane na aukcji płótno jest niebagatelnych rozmiarów – liczy sobie 152,4 x 213,3 cm. Druga praca nosi nazwę Mulholland Drive: The Road to the Studio i można oglądać ją w Los Angeles w County Museum of Art. 

Nichols Canyon jest wykonany w technice akrylowej w  stylu fowizmu: różnorodnej, bogatej i mocno nasyconej kolorystyce. Co charakterystyczne dla tego malarstwa – na płótno nakładana była także farba prosto z tubki, bez jej mieszania, szukania odpowiedniego odcienia czy rozcieńczania. Ruchy pędzlem są odważne i dobrze widoczne na płótnie. Przez sam środek kompozycji biegnie gruba, czarna, falista linia. Rytmiczne kreski, o różnym stopniu pochylenia i długości, umieszczone w rozmaitych miejscach, a także doskonale widoczne ślady narzędzia pokazują zainteresowanie Hockneya ruchem i upływem czasu. 

Obraz wystawiany aktualnie na aukcję pochodzi od jego pierwszego i jedynego dotychczas  właściciela. Hockney wymienił Nichols Canyon i jeszcze jedno płótno – podwójny portret  zatytułowany Rozmowa z tego samego roku – za pracę Picassa wartą 135 tys dolarów. 

Zeszły rok dla Davida Hockneya był bardzo obfity w rekordy aukcyjne i ten trend jest  podtrzymywany. W marcu zeszłego roku Henry Geldzahler and Christopher Scott (1969) został sprzedany w Chriestie’s w Londynie za 49,4 mln USD. Kilka miesięcy później, bo w listopadzie Chriestie’s w Nowym Jorku sprzedało również Portrait of an Artist (Pool with Two  Figures) (1972) za 90,3 mln USD, ustanawiając tym samym rekord aukcyjny artysty. Jest on też drugim najdroższym zachodnim twórcą w Azji – jego obraz 30 Słoneczników został wystawiony w lipcu przez Sotheby’s w Hong Kongu za 14,8 mln USD. 

Mimo tych rekordów Phillips jako pierwszy wystawia pejzaż autorstwa Hockneya za tak wysoką cenę. Tego typu dzieła, wykonane mniej więcej w podobnym okresie, np. Canyon Painting sprzedany został za 3 mln USD w Sotheby’s w 2014, a Santa Monica Boulevard zmienił właściciela rok temu za 2,8 mln USD.

fot. (góra) David Hockney, Nichols Canyon (fragment), 1980, akryl na płótnie, 152,4 x 213,3 cm

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

09.07.2019 / Analiza rynku sztuki, Cykle, Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.