szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Ostatnia muza Picassa zagości na finalnej aukcji Sotheby’s

23.11.2020

Świat: aukcje

Dom aukcyjny Sotheby’s ogłosił niedawno ostatnią wieczorną sprzedaż w swoim jesiennym kalendarzu. Aukcja obejmująca różne kategorie, m.in. dzieła impresjonistów, jak również dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej, odbędzie się 8 grudnia i będzie transmitowana na żywo z siedziby Sotheby’s w Nowym Jorku. Grupa prac wystawionych na tej starannie wyselekcjonowanej aukcji, ma zaprezentować historię postępu artystycznego dokonanego w ciągu ostatnich 150 lat. Oferty będą pochodzić od specjalistów z Nowego Jorku, Londynu i Hongkongu, jak również spływać za pośrednictwem platform internetowych. 

Centralnym punktem grudniowej aukcji będzie wyczekiwana licytacja obrazu Pabla Picassa “Buste de Femme Assise” z 1962 roku. Eksperci szacują, że dzieło ma szansę osiągnąć wartość między 8 z 12 milionów dolarów. Portret przedstawia drugą żonę artysty i ostatnią muzę, Jacqueline Roque, kobietę o ponad 40 lat młodszą, którą Picasso poślubił rok przed wykonaniem obrazu i pozostał z nią aż do swojej śmierci w 1973 roku. Pomimo, że Sotheby’s nie ujawniło pełnych szczegółów na temat wszystkich prac, wiadomo, że podczas licytacji obok Picassa pojawią się także dzieła Chaima Soutine’a, Jeana Dubuffeta i Glenna Ligona.

Choć, obrazy z przedstawieniami kobiet Picassa – między innymi Dory Maar i Marie-Thérèse Walter – są stałym elementem wieczornych sprzedaży sztuki współczesnej, to dzieła ukazujące wizerunek jego ostatniej żony są nie lada gratką i nie pojawiają się zbyt często na rynku. Co ciekawe, Picasso stworzył więcej portretów swojej ostatniej żony w dojrzałym okresie twórczości, niż podobizn jakiejkolwiek innej kobiety. Inne ważne prace Picassa, w których występuje Roque, to obraz “Jacqueline avec une Écharpe Noire” z 1954 roku, przedstawiający kobietę w czarnym szaliku, który prawdopodobnie był zainspirowany przez “Lady in a Fur Wrap” pędzla El Greco. W 2019 roku kolejne przedstawienie Jacqueline Roque zatytułowane “Femme au chien” namalowane w 1962 roku zostało sprzedane w Sotheby’s za 54,9 miliona dolarów, przekraczając ponad dwukrotnie początkowe estymacje na poziomie 25 milionów dolarów.

źródło: Sothebys.com

fot: Pablo Picasso, Buste de femme assise, 1962. źródło: Sotheby’s

asz

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.