szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Clyfforda Stilla na aukcji Phillipsa

28.11.2020

Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

W nowojorskim oddziale Phillips’a ogłoszono licytację obrazu “PH-407” Clyfforda Stilla. Aukcja, która ma odbyć się 7 grudnia, ma szansę na ekscytujący przebieg – abstrakcje pochodzące z późnego okresu twórczego artysty są  niezwykle rzadkim zjawiskiem na rynku sztuki. 

Clyfford Still, “PH-407”, 1964. źródło: Phillips

Dom Aukcyjny Phillips ogłosił, że w sprzedaży pojawi się rzadki obraz Clyfforda Stilla, który zostanie wystawiony na licytację podczas wieczornej aukcji sztuki nowoczesnej i współczesnej 7 grudnia. Płótno pojawi się na aukcji obok krajobrazu Davida Hockneya, którego wartość oszacowano na 35 mln dol. Szkarłatno-czarne abstrakcyjne płótno Stilla “PH-407” z 1964 roku ma osiągnąć cenę 17 milionów dolarów.

Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wcześniej znajdował się w muzeum niemieckiego kolekcjonera sztuki Friedera Burdy, gdzie był szeroko wystawiany, ostatnio w muzeum „Gerhard Richter. Birkenau (& Grosse Abstraktion) ” w 2016 roku. Sprzedaż Phillipsa oznacza debiut dzieła na aukcji, co czyni go jednym z czterech pozostałych obrazów z późnego okresu twórczości Stilla, które zostały sprzedane publicznie. Jeden z nich namalowany w 1962 został sprzedany w 2013 roku w Sotheby’s w Nowym Jorku za kwotę 20,9 mln dol., drugi z 1976 roku zlicytowano za 19,9 mln dol.. Kolejne dzieło z 1976 roku zostało sprzedane za 17,5 mln dol. w siedzibie Christie’s w Nowym Jorku w maju 2014 roku.

Opisując walory tonalne dzieła, przejścia między czerwienią i czernią oraz charakterystyczną technikę nakładania warstw Stilla, Phillips powiedział w oświadczeniu: „Ten dynamizm – nadany dziełu nie przez jedną formę, ale przez relacje między wieloma formami – jest charakterystyczny dla dojrzałych płócien Stilla, które łączą energię kinetyczną z podejściem redukcyjnym.” Obecna praca, została namalowana w 1964 roku, trzy lata po pierwszym wyjeździe abstrakcyjnego ekspresjonisty z Nowego Jorku do wiejskiego stanu Maryland, gdzie spędził ostatnie 20 lat przed śmiercią. Jak mówi Miety Heiden, wiceprezes Phillipsa i szef działu sprzedaży prywatnej: „Szacuje się, że tylko 30 do 40 obrazów Stilla pozostaje w prywatnych rękach, przy czym zdecydowana większość znajduje się w Clyfford Still Museum i innych zbiorach instytucjonalnych na całym świecie. Jego prace z Maryland, takie jak “PH-407”, są szczególnie rzadkie, ponieważ pozwolił tylko na jedną wystawę w galerii w ciągu ostatnich dwóch dekad swojej kariery, odmawiając rozstania się z tymi dziełami i sprzedając je tylko w nielicznych przypadkach.” 

Sprzedaż zaplanowana jest z okazji niedawnego otwarcia wystawy poświęconej dojrzałemu okresowi Stilla w muzeum w Denver tej jesieni. Z danych zebranych na potrzeby wystawy wynika, że, między 1961 a 1980 rokiem Still wykonał ponad 375 obrazów i 1100 prac na papierze. W 1969 roku płótno “PH-407” było jednym z około 35 dzieł sprzedanych przez artystę do Marlborough-Gerson Gallery. Pozostałe prace z grupy sprzedaży rezydują w Clyfford Still Museum, w San Francisco Museum of Modern Art i Hirshhorn Museum & Sculpture Garden w Waszyngtonie.

asz

fot. (góra) Clyfford Still, “PH-407” (fragment), 1964. źródło: Phillips

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Pablo Picasso, Buste de femme assise, 1962. źródło: Sotheby’s

23.11.2020 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.