szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Willmann w Warszawie

02.12.2020

Wystawy: Polska

Wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem teraz do zobaczenia w Warszawie. 

Pokazanych zostanie blisko 100 obrazów, co stanowi prawie 1/3 zachowanego dorobku artysty.  Wśród nich znajdą się dzieła o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety oraz pejzaże. Zwiedzający zobaczą arcydzieła sztuki śląskiej z m.in. Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Wrocławia i Warszawy, wśród których znajdzie się wiele obrazów wcześniej niedostępnych szerokiej  publiczności. Zostaną po gruntownej konserwacji fragmenty  malowideł ze stropu pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej. 

Dzięki współpracy trzech muzeów – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”, po raz pierwszy prezentowane są w Warszawie.

Cykl Willmann encore. Męczeństwa apostołów jest próbą nawiązania do pierwotnej formy prezentacji tego cyklu. Pozwala bowiem, oprócz ukazania wielkiego talentu twórcy, na uwypuklenie teologicznej wymowy jego dzieł, w których zawiera się szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, towarzyszące całemu życiu Willmanna.

O wystawie

Warszawska wystawa jest swoistą kontynuacją wystawy Willmann. Opus magnum, prezentowanej we Wrocławiu od grudnia 2019 r. do października br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Z bogatego, liczącego ok. 500 prac dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Warszawie będzie można obejrzeć prawie jedną trzecią z zachowanych dzieł „śląskiego Rembrandta”.

Michael Willmann, Męczeństwo św. Tomasza, 1662 Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie na Grzybowie

Michael Willmann, Męczeństwo św. Tomasza, 1662
Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie na Grzybowie

Prace będą prezentowane w dwóch odsłonach i w dwóch lokalizacjach. W oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na pl. Bankowym 1 wyeksponowanych zostanie 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, scalonego po przeszło 75 latach (pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa Cystersów w Lubiążu, a po II wojnie światowej znalazły się w wybranych warszawskich świątyniach). Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście (ul. Dziekania 1) zobaczymy wystawę Willmann. Opus minor, na której zaprezentowanych zostanie 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawie towarzyszy katalog wydany pod wspólnym tytułem Willmann w Warszawie, który zawiera zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.

Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od momentu otwarcia muzeów do 24 stycznia 2021 r. w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz do 14 lutego 2021 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

źródło: mnwr.pl/gov.pl

fot. (góra) Michael Willmann, Sześć dni stworzenia, 1668, Muzeum Narodowe w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Feliks Jasieński twórca kolekcji w Muzeum Narodowym w Krakowie

17.11.2020 / Kolekcje, Polskie

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.