
Wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem teraz do zobaczenia w Warszawie.
Pokazanych zostanie blisko 100 obrazów, co stanowi prawie 1/3 zachowanego dorobku artysty. Wśród nich znajdą się dzieła o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety oraz pejzaże. Zwiedzający zobaczą arcydzieła sztuki śląskiej z m.in. Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Wrocławia i Warszawy, wśród których znajdzie się wiele obrazów wcześniej niedostępnych szerokiej publiczności. Zostaną po gruntownej konserwacji fragmenty malowideł ze stropu pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej.
Dzięki współpracy trzech muzeów – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy doby baroku Michaela Leopolda Willmanna, nazywanego „śląskim Rembrandtem”, po raz pierwszy prezentowane są w Warszawie.
Cykl Willmann encore. Męczeństwa apostołów jest próbą nawiązania do pierwotnej formy prezentacji tego cyklu. Pozwala bowiem, oprócz ukazania wielkiego talentu twórcy, na uwypuklenie teologicznej wymowy jego dzieł, w których zawiera się szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, towarzyszące całemu życiu Willmanna.
- Michael Willmann, Pokłon pasterzy, ok. 1682 Muzeum Narodowe we Wrocławiu
- Michael Willmann, Oblubieniec prowadzący oblubienicę, ok. 1700 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu Pierwotnie w pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej
O wystawie
Warszawska wystawa jest swoistą kontynuacją wystawy Willmann. Opus magnum, prezentowanej we Wrocławiu od grudnia 2019 r. do października br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Z bogatego, liczącego ok. 500 prac dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Warszawie będzie można obejrzeć prawie jedną trzecią z zachowanych dzieł „śląskiego Rembrandta”.
- Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”, fot Danuta Matloch
- Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”, fot Danuta Matloch
- Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”, fot Danuta Matloch
Prace będą prezentowane w dwóch odsłonach i w dwóch lokalizacjach. W oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na pl. Bankowym 1 wyeksponowanych zostanie 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu Męczeństwa apostołów, scalonego po przeszło 75 latach (pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa Cystersów w Lubiążu, a po II wojnie światowej znalazły się w wybranych warszawskich świątyniach). Natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście (ul. Dziekania 1) zobaczymy wystawę Willmann. Opus minor, na której zaprezentowanych zostanie 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Wystawie towarzyszy katalog wydany pod wspólnym tytułem Willmann w Warszawie, który zawiera zdjęcia prezentowanych obiektów oraz artykuły o życiu i twórczości Michaela Willmanna.
Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od momentu otwarcia muzeów do 24 stycznia 2021 r. w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz do 14 lutego 2021 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
źródło: mnwr.pl/gov.pl
fot. (góra) Michael Willmann, Sześć dni stworzenia, 1668, Muzeum Narodowe w Warszawie