szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Niezwykłe odkrycie na rysunkach Leonarda da Vinci

08.12.2020

Ciekawostki

Nowe badania hiszpańskich naukowców pozwoliły zidentyfikować grzyby, bakterie i ludzkie DNA na niektórych najsłynniejszych rysunkach Leonarda da Vinci, takich jak “Autoritratto” i “Uomo della Bitta”. Według raportu gazety “El País” jest możliwe, że niektóre cząsteczki znajdują się na powierzchni dzieł sztuki od czasu ich powstania w okresie renesansu.

Grafika: Leonardo da Vinci, “Autoportret”, 1513.

Multidyscyplinarna grupa badawcza dokonała niedawno niezwykłego odkrycia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii hiszpańscy naukowcy znaleźli ślady grzybów i bakterii na rysunkach mistrza Leonarda da Vinci. Autorzy badania rozpoznali również pozostałości wirusów i archeonów. Do wszystkich drobnoustrojów, nagromadzonych przez stulecia, dodaje się obecność ludzkiego DNA we wszystkich analizowanych pracach. Większość materiału pochodzi prawdopodobnie od osób, które zajmowały się renowacją dzieł począwszy od XV wieku. Chociaż badacze uważają to za mało prawdopodobne, nie wykluczają, że jakaś część tego materiału biologicznego znajduje się na papierze od czasu namalowania go przez włoskiego geniusza. Mimo tego, nowo odkryte materiały biologiczne mają do opowiedzenia niejedną historię.

Dzieła “Autoritratto” czy “Uomo della Bitta” należą do najbardziej cenionych we włoskim renesansie. Szkice wykonane czerwoną kredą na papierze blisko 500 lat temu są szczególnie delikatne, co znacznie  komplikuje ich badanie. Obecnie prace badawcze nad szkicami prowadzi multidyscyplinarna grupa składająca się z konserwatorów, historyków, mikrobiologów, biologów molekularnych oraz bioinformatyków.

Guadalupe Piñar, mikrobiolog z Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, w wywiadzie udzielonym hiszpańskiej gazecie “El País”, potwierdził, że rysunki „zawierają dużą ilość materiału genetycznego, nazywanego tzw. archiwum biologicznym. Odkrycie, jest tym bardziej ciekawe, bowiem do tej pory zawsze sądzono, że to grzyby dominują wśród grup drobnoustrojów, które kolonizują obiekty dziedzictwa kulturowego wykonane na papierze lub na podłożu papierowym”.

Tymczasem naukowcy odkryli na dziełach sztuki bakterie żyjące na ludzkiej skórze, ślady wirusa powiązanego z zapaleniem płuc oraz mikroorganizm żyjący w jelitach. Pełne analizy tych odkryć zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Microbiology, w którym stwierdzono, że „wyniki wykazały stosunkowo wysokie zanieczyszczenie ludzkim DNA i zaskakującą przewagę bakterii nad grzybami”.

Badacze twierdzą również, że odkrycie może pomóc w stworzeniu „katalogu” mikrobiomu dla dzieł sztuki, który znacznie usprawni wykrywanie falsyfikatów. Co ciekawe, każda z prac zawierała wystarczająco unikalny zbiór drobnoustrojów, który naukowcy mogli zidentyfikować ponownie. Mikrobiomy analizowanych rysunków da Vinci miały na tyle dużo wspólnych elementów kluczowych, aby w razie potrzeby pomóc naukowcom wykryć falsyfikat na podstawie różnic w ich składzie.

asz

Grafika: Leonardo da Vinci, “Autoportret” (fragment), 1513.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Związki medycyny ze sztuką

25.03.2020 / Ciekawostki, Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.