
Na licytacji organizowanej w niedzielę 13 grudnia przez Agrę-Art, zostanie wystawiony obraz Stanisława Wyspiańskiego „Józef Sosnowski w roli Króla Bolesława Śmiałego”. Pojawienie się na aukcji tego wielokrotnie opisywanego i reprodukowanego arcydzieła należy traktować jako wydarzenie na rynku antykwarycznym.
Jak czytamy w katalogu aukcyjnym: „prezentowany portret jest dziełem dojrzałym i w pełni prezentuje indywidualny styl artysty. Śmiało kładzione kolory i odważne zestawienia kontrastowych barw obwiedzione mocnym, czarny konturem to elementy charakterystyczne dla szczytowego okresu twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto dzieło to jest odzwierciedleniem zarówno warsztatowego mistrzostwa artysty jako malarza, jak i symbolem jego wszechstronności. Dramat Bolesław Śmiały był pierwszą i jedyną sztuką, której Wyspiański nie był jedynie autorem. Artysta stał się kreatorem niemal każdego najdrobniejszego szczegółu jako scenograf, kostiumograf i współreżyser przedstawienia. Rozmach, barwność i pomysłowość, z jaką je zrealizowano, wzbudziły sensację i zagwarantowały mu wielki sukces. Fakt pojawienia się portretu, reprezentującego opus magnum Stanisława Wyspiańskiego, na rynku aukcyjnym jest wydarzeniem wyjątkowym.”
Kolejnym wyjątkowym obrazem z katalogu tej aukcji będzie „Powrót do ojczyzny” pędzla Jacka Malczewskiego z 1916 roku, składający się z części górnej zatytułowanej „Porzuć żałobę” oraz części dolnej o tytule „Powrót rycerza”. Ten unikatowy dyptyk będzie oferowany z ceną wywoławczą 1,6 mln zł, a jego szacunkowa wartość to 1,8 – 2,5 mln zł. „Dyptyk przykuwa uwagę przede wszystkim niezwykłym, niespotykanym dotychczas układem. Nie są nam znane żadne inne kompozycje Jacka Malczewskiego, które obrazy o takim formacie łączyłyby w ten sposób. Biorąc jednak pod uwagę prowadzenie jesiennego pejzażu, a zwłaszcza ścieżki, możemy przypuszczać, że jest to konsekwentne i zaplanowane działanie samego artysty. Kolejnym natychmiast przyciągającym uwagę i zaskakującym oko widza elementem jest mistrzowsko namalowana, w śmiałym skrócie perspektywicznym, postać rycerza leżącego na noszach. Wyciąga on ręce w kierunku zmierzającej do niego kobiety, która właśnie zrzuciła z głowy czarny welon. Malczewski, wychowany przez ojca na poezji Juliusza Słowackiego, uważał, że powołaniem artysty jest pielęgnowanie wolnościowych dążeń narodu. Od Jana Matejki artysta przejął posłannictwo narodowej sztuki, jednak nie podążył drogą swojego profesora i nie oddał się malarstwu historycznemu. Twórczością swoją wyrażał targające nim uczucia i pędzlem walczył o wolność. Zagadnienia bytu i śmierci, zniewolenia i długiej, ciężkiej drogi do upragnionej wolności, to motywy towarzyszące artyście przez całe jego życie twórcze.”
W katalogu tej aukcji znalazły się także obrazy m.in.: Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków oraz Henryka Siemiradzkiego.
fot. (góra) Stanisław Wyspiański, JÓZEF SOSNOWSKI W ROLI KRÓLA BOLESŁAWA, 1903
Źródło: mat. pras.