szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Christie’s funduje spotkanie z Moną Lisą w Luwrze

11.12.2020

Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Jeden szczęśliwy licytant będzie miał szansę zbliżyć się do „Mony Lisy” dzięki nowej aukcji muzeum w Luwrze. Jest to jedno z wielu niepowtarzalnych doświadczeń, które trafiają pod młotek w ramach licytacji, która rozpoczęła się z początkiem grudnia w domu aukcyjnym Christie’s. Zwycięzca weźmie udział w corocznej analizie dzieła Leonarda da Vinci, podczas którego jeden z najsłynniejszych obrazów świata zostanie wyjęty zza pancernej szyby do wglądu. Luwr ma nadzieję, że aukcja pomoże pokryć część z 90 milionów euro dochodów utraconych w tym roku podczas pandemii koronawirusa.

Leonardo da Vinci, “Mona Lisa”, 1503-19, źródło: Wikimedia Commons

Muzeum w Luwrze w ramach grudniowej aukcji zaoferowało rzadką szansę zobaczenia portretu Mony Lisy z bliska. Specjalny dostęp do kultowego obrazu zostanie sprzedany osobie, która zaoferuje najwyższą cenę podczas licytacji trwającej do 15 grudnia. Jak przewiduje dom aukcyjny Christie’s, przychód ze sprzedaży tego niezwykłego doświadczenia może przynieść między 10 000 a 30 000 euro zysku.

Malowana w latach 1503-1506 Mona Lisa – znana również jako La Gioconda – jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym dziełem sztuki na świecie i od lat urzeka zarówno odwiedzających, jak i ekspertów enigmatycznym wyrazem swojej modelki. Zwycięzca będzie mógł zbliżyć się do arcydzieła Leonarda da Vinci podczas corocznego przeglądu obrazu – co ciekawe zaszczyt ten zarezerwowany jest zwykle dla wizytujących głów państw. Zwiedzający są zwykle trzymani w odległości trzech metrów od obrazu, a niektórzy dostrzegają go tylko nad głowami zgromadzonego tłumu. Tym razem jeden szczęśliwy oferent będzie miał okazję osobiście zbliżyć się do płótna w trakcie analizy techników, podczas której jeden z najsłynniejszych obrazów świata zostanie wyjęty zza pancernej szyby. Krótka kontrola, jakiej co roku jest poddawany obraz stała się niezbędna, ponieważ portretowi grozi pęknięcie.

Możliwość bliższego przyjrzenia się obrazowi Leonarda da Vinci to tylko jedna z prawie dwudziestu atrakcji wystawionych na aukcję przez muzeum, w celu zlikwidowania 90 mln euro strat w dochodach spowodowanych zamknięciem i ograniczeniem funkcjonowania obiektu. Luwr to bezprecedensowo największe i najpopularniejsze muzeum sztuki na świecie, przyciągające około 10 milionów odwiedzających rocznie. Jednak podobnie jak wiele innych obiektów, musiał zamknąć swoje podwoje dla publiczności na kilka miesięcy. „Luwr cierpi jak wszystkie duże muzea na całym świecie” – powiedział Yann Le Touher, który zajmuje się relacjami z jego patronami. Organizatorzy pokładają więc spore nadzieje podreperowania budżetu, dzięki wpływom z grudniowej aukcji.

Muzeum w Luwrze, źródło: Wikimedia Commons

Pozostałe atrakcje, które zostały wymienione zarówno przez Christie’s, jak i Hotel Drouot, obejmują prywatną wycieczkę po muzeum z Jean-Luc Martinezem, prezesem i dyrektorem Luwru, nocne zwiedzanie muzeum z pochodniami czy prywatny koncert w Sali Kariatydów. Marki takie jak Cartier i Dior również nawiązały współpracę z muzeum, aby zaoferować wyselekcjonowane atrakcje w ramach aukcji. Marka biżuterii Cartier przekazała na licytację jedną ze swoich bransoletek Panthère de Cartier, która zostanie zaprezentowana zwycięskiemu oferentowi podczas prywatnej wizyty w galerii. Zwycięzca będzie mógł zobaczyć francuskie klejnoty koronne, a także odwiedzić tajne warsztaty biżuterii Cartiera w Paryżu. Licytowane będą również dzieła sztuki podarowane przez takich artystów jak Johan Creten, Candida Hofer i Eva Jospin. Aukcja mająca miejsce w domu aukcyjnym Chistie’s zakończy się 15 grudnia, a zwycięscy oferenci będą mieli dwa lata na wykorzystanie swoich doświadczeń.

asz

Grafika: Muzeum w Luwrze

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

08.12.2020 / Ciekawostki

Jeden komentarz do “Christie’s funduje spotkanie z Moną Lisą w Luwrze”

  1. Krzysztof

    Dlaczego w informacji zatytułowanej „Chrystie’s funduje spotkanie z Mona Lisa w Luwrze” jest napisane ,że oferent zplanowanej licytacji będzie mógł zbliżyć się do PŁÓTNA, skoro ten obraz namalowany jest na desce?

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.