szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Rekordy na polskim rynku sztuki: 7 mln za Fangora, 4,5 mln za Lempicką

11.12.2020

Polska: aukcje

W dobie globalnego kryzysu społecznego i gospodarczego jaki wywołała pandemia Covid-19, w naturalny sposób zmieniły się wartości i potrzeby konsumentów. Wzrosło zapotrzebowanie na wygodne dresy, a zmalało na stroje wizytowe. Uwięzieni w domach ludzie masowo zabierali się za wypiekanie chleba i nie mieli ochoty (i zasobów) na zakupy dóbr luksusowych. Branża kultury ucierpiała szczególnie w obliczu zakazu zgromadzeń i organizacji wydarzeń. Jednak, podczas gdy teatry walczą o przetrwanie, to domy aukcyjne obserwują… wzrost sprzedaży dzieł sztuki. 

Wojciech Fangor, M22, rekord na polskim rynku sztuki

3 grudnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum obraz “M22” z 1969 roku został sprzedany za 7,3 miliony złotych

Światowy rynek sztuki zwykle koreluje z kondycją rynku nieruchomości. Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, można było zaobserwować wyraźny spadek sprzedaży sztuki (szczególnie w 2009). Dlatego obecna, stabilna sytuacja rynku, podczas kryzysu zdrowia, to wynik nie tylko samych finansów, co przewartościowania i zmian społecznych. 

Polski rynek sztuki od kilku lat cieszy się stabilną sytuacją, a ceny obrazów polskich artystów (również na rynku międzynarodowym) stale rosną i nawet pandemia nie była w stanie tego powstrzymać. Nazwiska w czołówce najdrożej sprzedawanych artystów nie ulegają zmianom: Fangor, Łempicka, Abakanowicz, Sasnal, Opałka. 

Najnowszym rekordem wśród rodzimej sztuki jest (ponownie) Wojciech Fangor. 3 grudnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum obraz “M22” z 1969 roku został sprzedany za 7,3 mln złotych. Charakterystyczne, geometryczne, pulsujące kolorami płótna Fangora cieszą się popularnością kolekcjonerów od lat (poprzedni, Fangorowski rekord padł dwa lata wcześniej). “M22” to jeden z jedynie trzech obrazów artysty w formie rosety (przypominającej kwiat). Prekursorskie eksperymenty malarskie Wojciecha Fangora z abstrakcyjnymi płótnami, dającymi wrażenie ruchu i pulsowania (na początku lat 60.) pozwoliły żyjącemu w Stanach Zjednoczonych artyście na zdobycie popularności na międzynarodowym rynku sztuki. Fangor do tej pory jest jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w legendarnym Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku (1970). 

10.12.20 na aukcji w Desie Unicum sprzedano najdroższy do tej pory obraz w Polsce namalowany przez kobietę: “Czytająca I” Tamary Łempickiej z 1951 roku | © Tamara de Lempicka Estate

10.12.2020 odbyła się kolejna historyczna aukcja sztuki. Tym razem sprzedano najdroższy do tej pory obraz w Polsce namalowany przez kobietę. “Czytająca I” Tamary Łempickiej z 1951 roku poszła pod młotek za 4,5 mln złotych. Lempicka mawiała, że wszystkie jej obrazy są autoportretami, więc pewnych alegorii możemy doszukiwać się również w tym przypadku. Przedmioty namalowane wokół Czytającej powielają wyposażenie mieszkania artystki. Z kolei w tle wnętrza możemy dostrzec wiszące reprodukcje obrazów uwielbianego przez Łempicką renesansowego mistrza Albrechta Dürera. Nie jest to odosobniony przypadek w twórczości artystki, która często prowadziła dialog z Dawnymi Mistrzami. Choć charyzmatyczna malarka nie tworzyła w Polsce, a większość swojego życia spędziła kolejno we Francji i Stanach Zjednoczonych, to pozostaje naszą dumą narodową. Legendarna Królowa Art Déco bije rekordy nie tylko na polskim rynku, ale należy również do światowej czołówki najdroższych artystek, gdzie na międzynarodowych aukcjach jej prace osiągają kwoty rzędu nawet 82 milionów złotych (“Portret Marjorie Ferry” z 1932 roku sprzedany na aukcji londyńskim Christie’s w lutym tego roku) co czyni ją najdroższym polskim dziełem w historii. 

A. M.

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Tamara de Lempicka. Blaski i cienie artystki

29.09.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów