szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Monumentalne tapiserie znów w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

11.12.2020

Polska: wydarzenia

Po dwóch latach wróciły do Kielc monumentalne tapiserie, by znów być ozdobą stałej ekspozycji w Pałacu Biskupów Krakowskich – głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach.

Tapiserie, Muzeum Narodowe w Kielcach fot. Małgorzata Stępnik

Tapiserie powstały w XVIII wieku w wiodących ośrodkach tkactwa europejskiego: pierwsza z nich „Triumf Ateny” w brukselskim warsztacie Urbana Leyniersa, druga – „Bitwa nad Granikiem” – najprawdopodobniej w słynnej paryskiej Manufacture Royale des Gobelins.

Tapiseria „Triumf Ateny” pochodzi z serii „Triumfy bogów” (znane także jako „Triumfy bogów i bogiń” lub „Przyjemności bogów”) i nosi sygnatury Brukseli oraz warsztatu Urbana Leyniersa. Autorami kartonów do tej serii byli Jan van Orley i Augustyn Coppens. Artystyczne aspiracje malarzy oraz wybitne walory artystyczne i techniczne tapiserii Leyniersów zapewniały im niesłabnące powodzenie. Na podstawie zachowanych archiwów warsztatu można wnioskować, że pomiędzy 1717 a 1734 rokiem manufakturę opuściło nie mniej niż 21 kompletów Triumfów. Do dnia dzisiejszego zachowało się pięć tapiserii z przedstawieniem Triumfu Ateny (w literaturze zachodnioeuropejskiej Triumf Minerwy) wykonanych przez konsorcjum Leyniers-Reydams: w Museum voor Schone Kunsten w Gandawie, w kolekcji Reginalda Tomsa w Szwajcarii, w Schlossmuseum w Linzu, w Palácio National da Ajuda w Lizbonie oraz w Muzeum Narodowym w Kielcach. Tapiseria kielecka pochodzi zapewne z XI serii wykonanej dla hr. Ferdynanda Leopolda von Herberstein i wysłanej do Wiednia w 1732 roku.

Tapiserie, Muzeum Narodowe w Kielcach fot. Małgorzaty Stępnik

„Bitwa nad Granikiem” należy do serii ilustrującej „Historię Aleksandra Wielkiego: i przedstawia bitwę Macedończyków z Persami w Azji Mniejszej, w pobliżu Hellespontu, nad rzeką Granikos w 334 r. p.n.e. Autorem kartonów do tej serii był Charles Le Brun – francuski malarz, rzeźbiarz, kierownik Królewskiej Manufaktury Gobelinów i współtwórca stylu Ludwika XIV.  Pierwsze tkaniny według kartonów Le Bruna z lat 1663-1667 powstały zapewne jeszcze przed 1667 rokiem.

Grafika: Tapiserie, Muzeum Narodowe w Kielcach fot. Małgorzata Stępnik

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Michael Willmann, Sześć dni stworzenia, 1668 Muzeum Narodowe w Warszawie

02.12.2020 / Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.