szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Pierwsza wystawa Banksy’ego w Polsce

18.12.2020

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wystawa “The Art of Banksy. Without Limits” po raz pierwszy zostanie udostępniona dla polskich widzów. To pierwszy pokaz prac artysty w naszym kraju. Wystawę, która gościła do tej pory w największych europejskich stolicach będzie można odwiedzić od 12 lutego do 11 kwietnia w Warszawie.

Świat od lat zastanawia się kim jest Banksy, mimo tego jego prace cieszą się niesłabnącym rozgłosem i rozpoznawalnością, a każda kolejna jest szeroko komentowana. Chociaż jego tożsamość pozostaje tajemnicą, Banksy niewątpliwie pozostaje najsłynniejszym artystą graffiti na świecie, którego sztuka uliczna jest ceniona nie tylko przez opinię społeczną, ale również największe domy aukcyjne. Już w lutym twórczość artysty zostanie zaprezentowana podczas pierwszej tak dużej wystawy w Polsce. Wydarzenie “The Art of Banksy. Without Limits” potrwa od 12 lutego do 11 kwietnia w warszawskim Centrum Praskim Koneser i zaprezentuje widzom ponad 100 dzieł z różnych prywatnych kolekcji. Objazdowa ekspozycja, zatrzymała się do tej pory w największych europejskich stolicach – Amsterdamie, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie czy Wiedniu. 

Zdjęcie ze strony organizatora Koneser PL – Koneser

Kolekcja obejmuje zarówno oryginalne eksponaty, jak również prace w formie zdjęć, rzeźb i wielu innych. Ponadto niektóre eksponaty są odtworzone z wykorzystaniem jego własnej techniki – szablonów stworzonych specjalnie z myślą o tej wystawie. Będziemy mieli także okazję zobaczyć najpopularniejsze graffiti Banksy’ego, które zyskały światowy rozgłos – m.in. “Girl with Balloon”, “Bomb Hugger”, “Police Kids”, “Pulp Fiction” czy “Flower Thrower”. Niezależnie od formy ekspozycji wystawa z pewnością zwróci uwagę na szeroki zakres tematów społecznych i politycznych, które artysta i aktywista porusza w swojej sztuce satyrycznej. 

Banksy, którego prawdziwa tożsamość pozostaje tajemnicą, dzięki swojemu charakterystycznemu i często humorystycznemu stylowi portretowania problemów społecznych stał się globalnym fenomenem. W 2010 roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu Time. Artysta uliczny pojawił się w zestawieniu obok osobistości takich jak Barack Obama czy Steve Jobs. Od tego momentu Banksy znacząco zyskał na popularności. Niektóre jego prace były prezentowane w prestiżowych muzeach i na wydarzeniach, takich jak Art Basel w Miami i sprzedawane na aukcjach za bajońskie sumy. 

Zdjęcie ze strony organizatora Koneser PL – Koneser

Jak wspomniano wcześniej, tajemniczy artysta graffiti zdołał utrzymać swoją tożsamość w tajemnicy pomimo ogromnego sukcesu. Ale jest kilka rzeczy, które o nim wiemy. Nieuchwytny Banksy urodził się w Bristolu w 1974 roku i był członkiem gangu o nazwie DryBreadZ Crew. Zainspirował go pierwszy francuski artysta graffiti, Blek Le Rat, uważany za ojca szablonów graffiti. W tej kwestii, jak stwierdził sam Banksy, „za każdym razem, gdy wydaje mi się, że namalowałem coś nieco oryginalnego, dowiaduję się, że Blek Le Rat też to zrobił, zaledwie dwadzieścia lat wcześniej”.

Jego prace można znaleźć na murach miast na całym świecie. Od Bristolu i Londynu po Paryż, od Nowego Jorku po Sydney. To, co sprawia, że Banksy jest królem street artu, to jego umiejętność wstrząsania odbiorcami mocnym politycznym przekazem, przy jednoczesnym użyciu humoru i poezji. O wymowie jego prac, będziemy mogli przekonać się sami już niebawem.

asz

Grafika: Zdjęcie ze strony organizatora Koneser PL – Koneser

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

04.10.2019 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.