szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Prace Warhola, Kleina, Fontany i Oldenburga z kolekcji artystów trafią na rynek

23.12.2020

Świat: aukcje

W przyszłym roku Sotheby’s zaoferuje szeroki wachlarz dzieł z posiadłości artystów Christo i Jeanne-Claude. Wyprzedaż obejmie prawie 400 obiektów, w tym prace artystów i znanych przyjaciół.

Prace Warhola, Kleina, Fontany i Oldenburga z kolekcji artystów trafią na rynek

Christo and Jeanne-Claude Studio and Home, Photo: ANDRÉ GROSSMAN © Własność: CHRISTO V. JAVACHEFF

Prace Andy’ego Warhola, Marcela Duchampa, Claes Oldenburga, Yves Kleina i Lucio Fontany trafią pod młotek w paryskim oddziale Sotheby’s już 17 lutego w ramach aukcji prac pochodzących z kolekcji zmarłego duetu artystów Christo i Jeanne-Claude. Szacuje się, że sprzedaż w lutym przekroczy 4 miliony dolarów. Wśród zbiorów znajdziemy m.in. słynny obraz “Jackie” (1994) Warhola, wyceniany na 800 000-1,2 mln euro. Sprzedaż zaoferuje również prace takie jak „Bekon i jajko”, “Lody” i “Stek wołowy” (lata 60.) autorstwa popowego artysty Claesa Oldenburga (szacunkowo 40 000–60 000 EUR) czy “Concetto Spaziale, Attesa” (1963) Fontany (szac. 300 000–500 000 EUR), którą autor zadedykował Jeanne-Claude. Oprócz cennych dzieł kolekcja obejmuje także inne przedmioty, jak choćby krzesło podarowane parze przez holenderskiego kolekcjonera Martina Vissera – fotel Hoge’a Gerrita Rietvelda z 1919 roku. Dla mniej zamożnych jest też para słoików z ciasteczkami, należące kiedyś do Andy’ego Warhola, które stały na lodówce Christo i Jeanne-Claude. 

ANDRÉ GROSSMAN © Własność: CHRISTO V. JAVACHEFF

Christo i Jeanne-Claude spotkali się w październiku 1958 roku, kiedy artyście zlecono namalowanie portretu matki Jeanne-Claude, Précildy de Guillebon. Małżeństwo mieszkające najpierw w Paryżu (do 1964 r.), a następnie w Nowym Jorku zasłynęło z monumentalnych, krótkotrwałych instalacji środowiskowych, które często wykorzystywały technikę oklejania istniejących budynków i krajobrazów specjalnie zaprojektowaną tkaniną i sprzętem mocującym. Prace pary artystów obejmowały owinięcie wybrzeża Little Bay w Sydney w Australii w 1968 r. czy też najstarszego mostu Paryża Pont Neuf w 1985 r., aż po zainstalowanie ponad 7000 bram wykonanych z tkaniny w kolorze szafranu wzdłuż ścieżek nowojorskiego Central Parku. Małżeństwo w trakcie swojej kariery przyjaźniło się z wieloma artystami, wypełniając z czasem nowojorskie studio oraz własny dom wieloma dziełami autorstwa ich przyjaciół i rówieśników. Według Sotheby’s kolekcja ukazuje wachlarz ich artystycznych inspiracji i ujawnia słynne artystyczne przyjaźnie z Oldenburgiem, Lucio Fontaną i Andy Warholem poprzez swoje obiekty. Christo i Lucio Fontana po raz pierwszy spotkali się w 1963 roku podczas otwarcia wystawy włoskiego artysty w Galleria Apollinaire w Mediolanie. W komunikacie prasowym Sotheby’s dowiadujemy się również, że „Yves Klein i Christo mieli wiele wymian w latach 1960–1970, a ich przyjaźń ilustruje obraz “Blue Monochrome (IKB 19)” z 1958 roku”. Z Claes Oldenburgiem łączyła ich wieloletnia przyjaźń, artyści poznali się w Paryżu, a w późniejszych latach byli sąsiadami w nowojorskim Chelsea Hotel. 

Aukcja w Paryżu obejmuje również prace związane z własnymi projektami pary, takimi jak The Pont Neuf Wrapped, Project for Paris i The Umbrellas (wspólny projekt dla Japonii i USA), a także ich serie Package i Store Front z lat 60. W zeszłym roku Christo ogłosił plany owinięcia Łuku Triumfalnego w Paryżu, pokrywającego punkt orientacyjny Pól Elizejskich prawie 25 000 m2 srebrzysto-niebieskiej tkaniny wykonanej z nadającego się do recyklingu polipropylenu i 7 000 m czerwonej liny. Zapakowany pomnik ma zostać odsłonięty jesienią przyszłego roku.

Jeanne-Claude Denat de Guillebon zmarła w 2009 roku, w tym roku pożegnano  Javacheffa  – tym samym kolekcja zyskała nowych właścicieli. Dochody z aukcji zostaną przekazane na rzecz majątku Christo i Jeanne-Claude na rzecz spadkobierców Christo, zgodnie z jego testamentem.

asz

Grafika: Christo and Jeanne-Claude at The Gates, February 2005. Photo: Wolfgang Volz

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Warhol, Klein, Rothko i Hirst bohaterami batalii sądowej

15.12.2020 / Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.