szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Wystawa instalacji Hirsta w szwajcarskim St.Moritz

11.01.2021

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Pokaźna wystawa “Mental Escapology” z ponad 40 pracam Damiena Hirsta zostanie otwarta w alpejskim miasteczku St. Moritz w Szwajcarii na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku. Zorganizowane przy wsparciu władz St.Moritz wydarzenie, prezentowane będzie w kilku lokalizacjach – w tym w dwóch historycznych budynkach: neoklasycystycznym Forum Paracelsus w St. Moritz Bad i Kościele protestanckim w centrum St. Moritz.

Brytyjski artysta Damien Hirst zainstalował niedawno 12-metrową rzeźbę “Mnicha” na środku zamarzniętego jeziora w St. Moritz w ramach nowej wystawy o nazwie Mental Escapology (nazwanej na cześć dzieła Damiena Hirsta z 2003 roku), która zostanie otwarta już 19 stycznia i potrwa do 23 lutego. Będzie to pierwsza publiczna wystawa Hirsta w Szwajcarii.

St. Moritz widziane z Muottas da Schlarigna, Grisons. Szwajcaria, źródło: Wikimedia Commons

Hirst w ramach ekspozycji zaprezentuje ponad 40 prac rozmieszczonych w czterech przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Główną atrakcją wystawy będą dwie wielkoformatowe rzeźby plenerowe. Obok monumentalnego Mnicha pojawi się druga imponująca praca – Dwie figury z bębnem, która zostanie zlokalizowana na północno-wschodnim skraju jeziora. Obydwa dzieła były ostatnio widziane na słynnej wystawie Hirsta w 2017 roku Treasures from the Wreck of the Unbelievable w Pinault Collection w Wenecji. Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace z najbardziej znanych serii Hirsta, w tym Natural History, Spot Paintings, Butterfly Colour Paintings i Mental Escapology. 

Damien Hirst, “Away from the Flock”, 1994, źródło: wikiart.org.

Duża część ekspozycji zostanie pokazana w Forum Paracelsus, XVIII-wiecznym budynku znajdującym się w miejscu dawnej łaźni termalnej z 1400 roku p.n.e. Znane od pokoleń z leczniczych i terapeutycznych właściwości wód żelaznych, miejsce to bez wątpienia odpowiednia przestrzeń dla prac Hirsta, w których odkrywanie nauki i współczesnej medycyny jest od lat stałym tematem. W neoklasycznej przestrzeni zostaną zaprezentowane rozpoznawalne prace z serii Natural History – zwłoki zwierząt zakonserwowane w formaldehydzie – oraz fotorealistyczny obraz zatytułowany Chirurgiczne narzędzia do cesarskiego cięcia. Wystawa, rozlokowana w różnorodnych plenerach i pomieszczeniach, ma dotyczyć zarówno spektakularnego krajobrazu regionu, jak i najważniejszych przestrzeni publicznych w mieście, w których będzie prezentowana sztuka, tworząc dialog między naturą, tym, co stworzone przez człowieka, współczesnością i historią. Kuratorem wystawy został dyrektor artystyczny Jason Beard, współpracujący wcześniej z Hirstem przy projektach internetowych i redakcyjnych, natomiast organizatorami są Oscar Humphries oraz Marco Voena. 

asz

Grafika (góra): Damien Hirst, “Philips Butterflies”, źródło: wikiart.org.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Sztuka Damiena Hirsta wspiera brytyjską służbę zdrowia

24.04.2020 / Aktualności, Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.