szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Hansa Memlinga wraca z aukcji do muzeum

12.01.2021

Świat: wydarzenia

Praca  Hansa Memlinga, która zaliczyła niepowodzenie na aukcji Christie’s, została oddana belgijskiemu muzeum. Dzieło przekazane przez Billa Middendorfa zasili zbiory Muzeum Memlinga w mieście, w którym powstało niemal 500 lat temu.

Hans Memling, Portret Francisco (?) De Rojas, ok. 1470, źródło: museabrugge.be

Hans Memling, Portret Francisco (?) De Rojas, ok. 1470, źródło: museabrugge.be

Amerykański filantrop i były dyplomata Bill Middendorf podarował XV-wieczny panel ołtarzowy autorstwa Hansa Memlinga Muzeum Memlinga w Brugii, mieście, w którym został namalowany ponad 500 lat temu. Praca została wystawiona na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie’s w 2019 roku z estymacją na poziomie od 1,5 do 2,5 mln funtów, ale nie sprzedała się podczas licytacji. Według krążących teorii zły stan panelu i szeroko zakrojona renowacja prawdopodobnie odstraszyły kupujących. Teraz obraz zostanie przekazany jako darowizna pod kierunkiem King Baudouin Foundation US. Początkowo dzieło pozostanie własnością fundacji, ale od razu zostanie przekazane w formie długoterminowego wypożyczenia do Muzeów Brugii, które później staną się jego właścicielem.

Obraz olejny na drewnie przedstawiający Francisco de Rojas, potomka szlacheckiej rodziny hiszpańskiej i ambasadora Hiszpanii na dworze burgundzkim. Panel stanowił pierwotnie lewą tablicą tryptyku, którego pozostałe części prezentowały wizerunek kobiety czytającej oraz nieznaną scenę – najprawdopodobniej ukrzyżowanie Chrystusa. Według specjalistów określono je na wczesne dzieło Memlinga z około 1470 roku. 

Podarowany obraz Memlinga jest jednym z niewielu przykładów, które przypomina o hiszpańskiej obecności w Brugii w okresie średniowiecznym. Miasto było w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym. Chociaż muzeum jest w posiadaniu wielu archiwów dokumentujących obecność hiszpańskich kupców, nie ma w kolekcji podobnych przedstawień. Tak więc wzbogacenie zbiorów o wizerunek hiszpańskiej rodziny sprawia, że obraz jest tym bardziej interesujący – zwłaszcza autorstwa Hansa Memlinga, wybitnego obywatela Brugii i niezwykle ważnego artysty”.

asz

fot. Muzeum Memlinga w Brugii, St. John’s Hospital  źródło: Wikimedia Commons

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Sandro Botticelli, "Primavera", 1478 - 1482, Galleria Uffizi.

20.03.2020 / Aktualności, Kolekcje, Polska: wydarzenia, Polskie, Świat: wydarzenia, Światowe, Wystawy, Wystawy: Polska, Wystawy: Świat

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.