Praca Hansa Memlinga, która zaliczyła niepowodzenie na aukcji Christie’s, została oddana belgijskiemu muzeum. Dzieło przekazane przez Billa Middendorfa zasili zbiory Muzeum Memlinga w mieście, w którym powstało niemal 500 lat temu.
Amerykański filantrop i były dyplomata Bill Middendorf podarował XV-wieczny panel ołtarzowy autorstwa Hansa Memlinga Muzeum Memlinga w Brugii, mieście, w którym został namalowany ponad 500 lat temu. Praca została wystawiona na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie’s w 2019 roku z estymacją na poziomie od 1,5 do 2,5 mln funtów, ale nie sprzedała się podczas licytacji. Według krążących teorii zły stan panelu i szeroko zakrojona renowacja prawdopodobnie odstraszyły kupujących. Teraz obraz zostanie przekazany jako darowizna pod kierunkiem King Baudouin Foundation US. Początkowo dzieło pozostanie własnością fundacji, ale od razu zostanie przekazane w formie długoterminowego wypożyczenia do Muzeów Brugii, które później staną się jego właścicielem.
Obraz olejny na drewnie przedstawiający Francisco de Rojas, potomka szlacheckiej rodziny hiszpańskiej i ambasadora Hiszpanii na dworze burgundzkim. Panel stanowił pierwotnie lewą tablicą tryptyku, którego pozostałe części prezentowały wizerunek kobiety czytającej oraz nieznaną scenę – najprawdopodobniej ukrzyżowanie Chrystusa. Według specjalistów określono je na wczesne dzieło Memlinga z około 1470 roku.
Podarowany obraz Memlinga jest jednym z niewielu przykładów, które przypomina o hiszpańskiej obecności w Brugii w okresie średniowiecznym. Miasto było w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym. Chociaż muzeum jest w posiadaniu wielu archiwów dokumentujących obecność hiszpańskich kupców, nie ma w kolekcji podobnych przedstawień. Tak więc wzbogacenie zbiorów o wizerunek hiszpańskiej rodziny sprawia, że obraz jest tym bardziej interesujący – zwłaszcza autorstwa Hansa Memlinga, wybitnego obywatela Brugii i niezwykle ważnego artysty”.
asz
fot. Muzeum Memlinga w Brugii, St. John’s Hospital źródło: Wikimedia Commons