12 maja Bonhams wystawi na sprzedaż prace Yayoi Kusamy, które przez sześćdziesiąt lat przebywały w kolekcji prywatnej. Dzieła mogą osiągnąć wartość 14 milionów dolarów.
22 marca japońska twórczyni kończy 92 lata. Jest jedną z najważniejszych, żyjących artystek na świecie. Zainspirowała samego Warhola, a jej mentorką i przyjaciółką była Georgia O’Keeffe.
Yayoi Kusama dorastała w czasach, kiedy kobiety praktycznie nie istniały na rynku sztuki, a rodzina nie była przychylna karierze malarskiej córki. Przez problemy rodziców, artystka doświadczyła wielu traum. Trudna młodość miała odbicie w sztuce oraz chorobach psychicznych. Przykładem są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które dręczyły ją całe życie.
W latach Kusama 50 wyemigrowała do USA, aby rozwijać karierę. Była znana z ekscentrycznych happeningów, poruszania tematów na tle seksualnym i obracania się w środowiskach hipisowskich. Podobno Andy Warhol skopiował jej pomysł z powielaniem tego samego obrazu.
Osobą, z którą Kusama wyemigrowała do Ameryki, był zmarły w 2019 roku Teruo Hirose. Unikatowe dzieła artystka wręczyła lekarzowi jako prezent za pomoc medyczną, udzielaną jej w trudnych czasach.
Najciekawsze w kolekcji są obrazy „Mississippi River” (1960) i „Hudson River” (1960) z serii „Infinity Net”. Charakterystyczne kropki układające się w oceaniczne struktury, to wynik halucynacji jakich Kusama doświadczała od najmłodszych lat. Próbując poradzić sobie z wszechobecnymi plamkami, zaczęła obsesyjnie je malować. Kiedy obrazy nie potrafiły uchwycić nieskończoności o jaką jej chodziło, skonstruowała pokoje luster, w których odbijane kropki tworzyły iluzje optyczne.
Większość najdrożej sprzedanych prac Kusamy pochodzi z tego samego okresu, co dzieła, które pojawią się na nadchodzącej aukcji. Wcześniej obrazy zostaną pokazane na wystawie w Hong-Kongu i Nowym Jorku. Będzie to pierwszy raz, kiedy zostaną wystawione na widok publiczny.
Grafika (góra): „Hudson River”, 1960, źródło: materiały prasowe Bonhams
M.M