szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Unikalne prace Yayoi Kusamy na aukcji w Bonhams

16.03.2021

Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

12 maja Bonhams wystawi na sprzedaż prace Yayoi Kusamy, które przez sześćdziesiąt lat przebywały w kolekcji prywatnej. Dzieła mogą osiągnąć wartość 14 milionów dolarów. 

22 marca japońska twórczyni kończy 92 lata. Jest jedną z najważniejszych, żyjących artystek na świecie. Zainspirowała samego Warhola, a jej mentorką i przyjaciółką była Georgia O’Keeffe. 

Yayoi Kusama dorastała w czasach, kiedy kobiety praktycznie nie istniały na rynku sztuki, a rodzina nie była przychylna karierze malarskiej córki. Przez problemy rodziców, artystka doświadczyła wielu traum. Trudna młodość miała odbicie w sztuce oraz chorobach psychicznych. Przykładem są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które dręczyły ją całe życie.

W latach Kusama 50 wyemigrowała do USA, aby rozwijać karierę. Była znana z ekscentrycznych happeningów, poruszania tematów na tle seksualnym i obracania się w środowiskach hipisowskich. Podobno Andy Warhol skopiował jej pomysł z powielaniem tego samego obrazu. 

Osobą, z którą Kusama wyemigrowała do Ameryki, był zmarły w 2019 roku Teruo Hirose. Unikatowe dzieła artystka wręczyła lekarzowi jako prezent za pomoc medyczną, udzielaną jej w trudnych czasach. 

Najciekawsze w kolekcji są obrazy „Mississippi River” (1960) i „Hudson River” (1960) z serii „Infinity Net”. Charakterystyczne kropki układające się w oceaniczne struktury, to wynik halucynacji jakich Kusama doświadczała od najmłodszych lat. Próbując poradzić sobie z wszechobecnymi plamkami, zaczęła obsesyjnie je malować. Kiedy obrazy nie potrafiły uchwycić nieskończoności o jaką jej chodziło, skonstruowała pokoje luster, w których odbijane kropki tworzyły iluzje optyczne. 

Większość najdrożej sprzedanych prac Kusamy pochodzi z tego samego okresu, co dzieła, które pojawią się na nadchodzącej aukcji. Wcześniej obrazy zostaną pokazane na wystawie w Hong-Kongu i Nowym Jorku. Będzie to pierwszy raz, kiedy zostaną wystawione na widok publiczny.

 

Grafika (góra): „Hudson River”, 1960, źródło: materiały prasowe Bonhams

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

19.08.2014 / Analiza rynku sztuki, Aukcje, Trendy inwestycyjne

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.