Wtorkowa aukcja sztuki japońskiej i koreańskiej zorganizowana przez Christie’s Asia przyniosła dwa nowe rekordy i 9,7 miliona dolarów ze wszystkich sprzedaży. Najbardziej charakterystyczną pracą, która pojawiła się na aukcji była zapisana w popkulturze „Wielka fala w Kanagawie”. Drzeworyt z 1831 roku był wyceniony na 150 000 tysięcy dolarów. Finalnie został sprzedany 1,6 miliona dolarów. Drugim rekordem jaki padł na aukcji była „Para żurawi” autorstwa Jakuchu, która również osiągnęła wartość 1,6 miliona dolarów.
Drzeworyt Katsushiki Hokusai przedstawiający ogromną falę datuje się na 1831 rok. Dzieło jest pierwszym z serii „36 widoków na górę Fudżi” i należy do nurtu Ukiyo-e, który charakteryzował się przedstawianiem obrazów z codziennego życia. Najpierw słowo było zabarwione pesymistycznie, a jego znaczenie wiązało się z buddyzmem, który we wszystkich zjawiskach materialnych widział marność. Później ulotność rzeczywistości przeszła w bardziej hedonistyczną formę, która wychwalała przemijające momenty. Sztuka Ukiyo-o to nie tylko pejzaże, ale też ludzie z różnych klas społecznych. Właśnie takie osoby widzimy na słynnym drzeworycie.
„Wielka fala w Kanagawie” przedstawia rybaków, którzy z początku są niezauważalni. Łodzie ledwo unoszą się na ogromnej fali, co pokazuje przewagę żywiołu nad człowiekiem. Rozmieszczenie obiektów także ma znaczenie – w sztuce japońskiej lewa strona wiązała się z niespodziewanymi wypadkami. Sztuka Ukiyo-o miała ogromny wpływ na europejskich i amerykańskich twórców. Do najbardziej znanych należy Vincent van Gogh, Claude Debussy czy Stanisław Wyspiański.
Kolejnym dziełem mistrza Katsushiki Hokusai jakie zostało sprzedane na aukcji był „Wodospad Yoro w prowincji Mino”, który był wyceniony na 10 000 tysięcy dolarów, a osiągnął wartość 100 000 tysięcy dolarów. Poprzedni rekord aukcyjny Hokusai padł w 2002. Praca japońskiego mistrza została wtedy sprzedana za 1,47 miliona dolarów.
Drugi rekord na aukcji Christie’s dotyczy dzieła Jakuchu „Para żurawi”. Początkowo wyceniony na 300 000 tysięcy dolarów, osiągnął wartość 1,6 miliona dolarów. Żuraw, po japońsku “tsuru”, wiąże się z ogólnie pojętym szczęściem i zdrowiem. Istnieje nawet japońska tradycja tworzenia tysiąca żurawi techniką origami, aby spełnić prośbę czy życzenie.
Rezultaty aukcji pokazują, że japońska i koreańska sztuka zyskuje na wartości i prosperuje w stronę coraz większego uznania na globalnym rynku.
fot. góra KAUSHIKA HOKUSAI (1760-1849) Kanagawa oki nami ura (Under the well of the Great Wave off Kanagawa), Źródło: Dom Aukcyjny Christie’s, mat. prasowe | Christie’s Images Ltd.
oprac. Maria Majchrowska