szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Padł rekord aukcyjny dla „Wielkiej fali w Kanagawie” 

18.03.2021

Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wtorkowa aukcja sztuki japońskiej i koreańskiej zorganizowana przez Christie’s Asia przyniosła dwa nowe rekordy i 9,7 miliona dolarów ze wszystkich sprzedaży. Najbardziej charakterystyczną pracą, która pojawiła się na aukcji była zapisana w popkulturze „Wielka fala w Kanagawie”. Drzeworyt z 1831 roku był wyceniony na 150 000 tysięcy dolarów. Finalnie został sprzedany 1,6 miliona dolarów. Drugim rekordem jaki padł na aukcji była „Para żurawi” autorstwa Jakuchu, która również osiągnęła wartość 1,6 miliona dolarów. 

KATSUSHIKA HOKUSAI (1760-1849) Mino no Kuni Yoro no taki (The Yoro waterfall in Mino Province)

KATSUSHIKA HOKUSAI (1760-1849) „Mino no Kuni Yoro no taki (The Yoro waterfall in Mino Province)”

Drzeworyt Katsushiki Hokusai przedstawiający ogromną falę datuje się na 1831 rok. Dzieło jest pierwszym z serii „36 widoków na górę Fudżi” i należy do nurtu Ukiyo-e, który charakteryzował się przedstawianiem obrazów z codziennego życia. Najpierw słowo było zabarwione pesymistycznie, a jego znaczenie wiązało się z buddyzmem, który we wszystkich zjawiskach materialnych widział marność. Później ulotność rzeczywistości przeszła w bardziej hedonistyczną formę, która wychwalała przemijające momenty. Sztuka Ukiyo-o to nie tylko pejzaże, ale też ludzie z różnych klas społecznych. Właśnie takie osoby widzimy na słynnym drzeworycie.

„Wielka fala w Kanagawie” przedstawia rybaków, którzy z początku są niezauważalni. Łodzie ledwo unoszą się na ogromnej fali, co pokazuje przewagę żywiołu nad człowiekiem. Rozmieszczenie obiektów także ma znaczenie – w sztuce japońskiej lewa strona wiązała się z niespodziewanymi wypadkami. Sztuka Ukiyo-o miała ogromny wpływ na europejskich i amerykańskich twórców. Do najbardziej znanych należy Vincent van Gogh, Claude Debussy czy Stanisław Wyspiański. 

ITO JAKUCHU (1716-1800) Pair of Cranes and the Rising Sun

ITO JAKUCHU (1716-1800) „Pair of Cranes and the Rising Sun”

Kolejnym dziełem mistrza Katsushiki Hokusai jakie zostało sprzedane na aukcji był „Wodospad Yoro w prowincji Mino”, który był wyceniony na 10 000 tysięcy dolarów, a osiągnął wartość 100 000 tysięcy dolarów. Poprzedni rekord aukcyjny Hokusai padł w 2002. Praca japońskiego mistrza została wtedy sprzedana za 1,47 miliona dolarów. 

Drugi rekord na aukcji Christie’s dotyczy dzieła Jakuchu „Para żurawi”. Początkowo wyceniony na 300 000 tysięcy dolarów, osiągnął wartość 1,6 miliona dolarów. Żuraw, po japońsku “tsuru”, wiąże się z ogólnie pojętym szczęściem i zdrowiem. Istnieje nawet japońska tradycja tworzenia tysiąca żurawi techniką origami, aby spełnić prośbę czy życzenie. 

Rezultaty aukcji pokazują, że japońska i koreańska sztuka zyskuje na wartości i prosperuje  w stronę coraz większego uznania na globalnym rynku. 

fot. góra  KAUSHIKA HOKUSAI (1760-1849) Kanagawa oki nami ura (Under the well of the Great Wave off Kanagawa), Źródło: Dom Aukcyjny Christie’s, mat. prasowe | Christie’s Images Ltd.

oprac. Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.