szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sprzedano obraz Edwarda Muncha

30.03.2021

Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

W minionym tygodniu londyński dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz zatytułowany ,,Summer Day or Embrace on the Beach” (The Linde Frieze) (,,Pocałunek na plaży’’) namalowany przez artystę w roku 1904. Dzieło Edwarda Muncha, które trafiło w ręce nowego nabywcy odsprzedane zostało do Sotheby’s już w lutym 2006 roku przez norweskiego milionera Thomasa Olsena.

Obraz Muncha zamówiony został do pokoju dziecinnego przez niemieckiego lekarza Maxa Linde, który jako zleceniodawca stał się jego pierwszym posiadaczem. Artysta znał swojego mecenasa od roku 1902. Odwiedzał go w domu, w którym także kończył malować opisywany obraz.

Kolejno, następnym właścicielem dzieła był Dr Curt Glaser, posiadający obraz od około 1914 roku. Późniejszymi nabywcami byli także Hermann Goering, czy Nationalgalerie w Berlinie.

Na minioną aukcję, jako szacowaną cenę dzieła dom aukcyjny Sotheby’s określił przedział wahający się pomiędzy 12 – 16 milionami dolarów. Obraz osiągnął jednak znacznie więcej, gdyż nowy właściciel wylicytował go na kwotę niemalże 22 milionów dolarów. ,,Summer Day or Embrace on the Beach’’ nie dorównało najsłynniejszemu obrazowi Muncha, wartemu aż 120 milionów dolarów, sprzedanemu w roku 2012 również przez Sotheby’s. Najpopularniejsze dzieło – ,,Krzyk’’ – bowiem, stworzony przez malarza w roku 1893 nie tylko okrzyknięty jest jednym z najlepszych dzieł malarza, ale też najdroższych.

Obraz był wielokrotnie, w wielu miastach wystawiany. Znajdował się na przestrzeni lat między innymi w Berlinie, Düsseldorfie, Zurichu, Kiel, Monachium, Oslo oraz Lubece.

Cytując dzieje obrazu, warto pamiętać, że dzieło wystawione zostało także na zorganizowanej w październiku 1937 roku wystawie ,,Sztuka zdegenerowana’’. Wówczas, wydarzenie tworzone było przez nazistów. Obraz Muncha mógł niemalże po zakończeniu wystawy zostać zniszczonym, jednak ocaliło go powierzenie w ręce wspominanego wcześniej  Hermanna Goeringa.

Jak napisano w nocie katalogowej Sotheby’s, Munch, jako przedstawiciel ekspresjonizmu niemieckiego miał silny wpływ na innych przedstawicieli tego samego nurtu sztuki. Żyjący w latach 1863-1944 artysta był jednym z prekursorów wspomnianego nurtu, tworząc liczne dzieła, które zaskakują i wprawiają w zachwyt odbiorców po dziś dzień.

MN

Grafika (góra): Edvard Munch, Summer Day or Embrace on the Beach (The Linde Frieze), 1904

Rynek i Sztuka - logotyp

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

25.02.2021 / Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.