szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Skradziony obraz Poussina odnaleziony we Włoszech

06.04.2021

Świat: wydarzenia

„Lot z dwiema córkami podającymi napój” autorstwa Nicolasa Poussina został odnaleziony we Włoszech. Dzieło przed II wojną światową należało do żydowskiej rodziny. Następnie zostało zrabowane przez nazistów i dzięki poszukiwaniom spadkobierców, wróciło do nich po długiej nieobecności. 

Ponad siedemdziesiąt lat minęło od zakończenia wojny, jednak lista dzieł skradzionych przez nazistów wciąż obfituje w wiele zaginionych obrazów, które po dziś dzień są odnajdywane na całym świecie. Podobnie było z dziełem Poussina, którego losy po wojnie aż do 2017 roku, są nieznane. Podczas okupacji Francji, a konkretniej miejscowości Poitiers, obraz został zrabowany. Mimo poszukiwań rodziny dopiero teraz wrócił do prawowitych właścicieli. 

Dzieło porusza kontrowersyjny motyw ze Starego Testamentu. Dwie młode córki upijają ojca, aby spłodzić z nim dzieci. Nie dziwi zatem naga pierś jednej z dziewczyn. Stary Testament jest pełen historii, okrytych społecznym tabu, a kazirodztwo jest tego dobrym przykładem. Autorem dzieła jest Nicolas Poussin – jeden z najwybitniejszych, francuskich malarzy barokowych. Artysta tworzył dla kardynała Richelieu, Francesco Barberiniego i Ludwika XIII. Był malarzem królewskim, odpowiedzialnym za dekorowanie Luwru. W swoich pracach poruszał tematy mitologiczne, biblijne, a także związane z naturą i poezją.

„Lot z dwiema córkami podającymi napój” („Loth avec ses deux filles lui servant à boire”) przebywał w kolekcji antykwariusza z Włoch. Jednak pierwsze wzmianki o obrazie pochodzą z 2017 roku, kiedy pojawił się na wystawie w Belgii, a dwa lata później w Holandii. To właśnie na ostatniej ekspozycji, specjalista rozpoznał w nim zaginione dzieło. Sama identyfikacja nie wystarczyła, aby obraz został zwrócony prawowitym właścicielom. We współpracy z prawnikiem, rodzina skontaktowała się z włoskimi władzami, które namierzyły barokowe malowidło. 

M.M

Zdjęcie góra: Włoski policjant z obrazem „Lot z dwiema córkami, które podają mu napój” Nicolasa Poussina. Źródło: © AFP PHOTO /Carabinieri Press Office

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Obraz Gustava Klimta zmienia właściciela

23.03.2021 / Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.