szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Obraz przedstawiający muzę Picassa trafi na aukcję Christie’s

09.04.2021

Świat: aukcje

Dzieło zatytułowane Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” autorstwa Pabla Picassa, pojawi się na organizowanej przez Christie’s aukcji, która odbędzie się 11 maja w Nowym Jorku. Szacowana wartość to 55 milionów dolarów. Wcześniej obraz będzie do zobaczenia w Hong Kongu, który jest teraz liderem na światowym rynku aukcyjnym. 

Dzieło powstało w 1932 roku we Francji. Pozycja mistrza w świecie sztuki była już wtedy ugruntowana, jednak jego życie rodzinne i ciągłe romanse tworzyły niesprzyjające warunki dla potomków. Picasso był mężem ukraińskiej baleriny, Olgi Khokhlovej, która mimo ciągłych zdrad nie zgodziła się na rozwód. W tym czasie malarz spotykał się z młodszą o prawie 30 lat Marie-Thérèse Walter — muzą i wielką miłością, której portret trafi na aukcję w maju.

Obraz przedstawiający muzę Picassa trafi na aukcję

Pablo Picasso | „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” | olej na płótnie | 146 x 114 cm | 1932 | Źródło: materiały prasowe Christie’s

Obraz „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” został zakupiony przez obecnego właściciela za 45 milionów dolarów w 2013 roku. Wcześniej przebywał w rękach kolekcjonerów, którzy nabyli go od wnuczki malarza — Mariny Picasso. Wiele znakomitych dzieł, które trafiają na rynek, pochodzą właśnie od niej. Jednak historia rodziny hiszpańskiego artysty, nie należy do najszczęśliwszych. Wnuczka traktuje sprzedaż sztuki jego autorstwa jako formę terapii i pozbycia się rodzinnych traum. Dużą część zysków przeznacza na działania charytatywne pomagające dzieciom. Być może wynika to z faktu, że sama takiej pomocy nigdy nie otrzymała, nie przed śmiercią mistrza, który umarł bez testamentu i tylko z tego powodu wnuczka ma teraz prawa do jego dzieł. Podobno Picasso tak źle traktował ojca Mariny, że ten popadł w alkoholizm. Jeśli chodzi o wnuki, nigdy nie podarował im nawet rysunku na chusteczce, co wydaje się osobliwe z racji tego, że swoje prace na papierze rozdawał nawet służbie. Brat Mariny popełnił samobójstwo po tym jak nie został zaproszony na pogrzeb słynnego dziadka, a ona sama wspomina dzieciństwo jako życie w ubóstwie. 

Niezwykłe dzieło przedstawia kochankę malarza w pozycji siedzącej, ubraną w zieleń i czerwień — kolory przywodzące na myśl naturę i rozkwit. Marie-Thérèse jedną ręką przytrzymuje fioletowy obiekt przypominający skrzydło, tworząc wokół siebie tajemniczą aurę istoty wykraczającej poza ludzką formę. Jej twarz i łuna światła na szyi, kojarzy się z rzeźbą wykutą w kamieniu. Patrząc na sposób w jaki Picasso portretował jasnowłosą kochankę, można domyślać się, że inspirowała go do eksperymentów. Podczas ich związku powstało wiele wybitnych dzieł, a rok 1932 był szczególnie ważny w karierze artystycznej hiszpańskiego mistrza.

 

Grafika (góra): Pablo Picasso | „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” |1932 | Źródło: materiały prasowe Christie’s | Christie’s Images Ltd.

oprac. Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

01.03.2021 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.