szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Kultowe dzieło Mondriana na aukcji

13.04.2021

Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Zaplanowana przez Christie’s wieczorna aukcja, odbędzie się 11 maja w Nowym Jorku i będzie obfitować w znakomite dzieła sztuki. Obok „Femme assise près d’une fenêtre (Marie-Thérèse)” Picassa, na sprzedaż zostanie wystawiony charakterystyczny obraz Pieta Mondriana „Composition: No. II with Yellow, Red and Blue”, którego szacowana wartość to 25 milionów dolarów. 

Holenderski artysta był jednym z pionierów malarstwa abstrakcyjnego. Należał do De Stijl” założonej na początku XX wieku grupy artystycznej, propagującej prostotę stylu, używanie podstawowych kolorów oraz abstrakcję. Współcześnie nazwa grupy zaistniała w kulturze popularnej pod postacią rockowego zespołu The White Stripes”. Muzycy używali tylko specyficznych dla ruchu kolorów  czerwonego, czarnego i białego oraz stworzyli płytę zatytułowaną De Stijl”, otwarcie przyznając inspirację holenderską grupą.

Kultowe dzieło Mondriana na aukcji

PIET MONDRIAN (1872-1944) Composition: No. III, with Red, Blue, Yellow and Black | oil on canvas, 1929 | Źródło: Wikipedia

Charakterystyczne, kolorowe kwadraty w czarnej obramówce, są zapisane w zbiorowej świadomości jako klasyka sztuki współczesnej. Nawet osoby niezainteresowane malarstwem bez problemu rozpoznają klasyczny motyw. Z pozoru prosty pomysł na jednolite, płaskie kształty w podstawowych kolorach, kryje za sobą ideę związaną z mistycyzmem. Jak wielu innych artystów ubiegłego stulecia, Mondrian zainteresowany był teozofią i poprzez abstrakcję starał się dojść do jak najczystszej formy wyrazu. Łączenie ze sobą kontrastujących barw uważał za przejaw harmonii w dualistycznym świecie. Artysta pragnął zredukować niepotrzebne kolory i pokazywać tylko esencję – biel, czerń, czerwień czy żółć. Tak jak niezliczoną ilość barw można sprowadzić do tych podstawowych, to samo można zrobić z poglądami na naturę świata, gdzie dualizm wydaje się należeć do esencji myśli filozoficznej, a zjednoczenie przeciwieństw pojawia się w wielu systemach związanych z mistycyzmem.

Inne dzieło Mondriana, Composition No. III with Red, Blue, Yellow and Black” w 2015 roku zostało sprzedane za 50,6 miliona dolarów, również przez Christie’s. Obraz, który trafi na aukcję 11 maja nie jest jeszcze wyceniony, a szacunkowa kwota 25 milionów może ulec zmianie.

 

Zdjęcie góra: PIET MONDRIAN (1872-1944) Composition: No. II, with Yellow, Red and Blue, oil on canvas, 1927 | Źródło: materiały prasowe domu aukcyjnego Christie’s, Christie’s Images Ltd

oprac. Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Piet Mondrian, Czerwone drzewo, olej na płótnie, źródło: Gemeentemuseum,

07.11.2012 / Dla początkujących

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.