szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Złodziej obrazu van Gogha zatrzymany

19.04.2021

Świat: wydarzenia

Od kradzieży obrazu „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” minął już ponad rok, jednak wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa zrabowane dzieło. Holenderska policja z pomocą detektywa sztuki – Arthura Branda, połączyła przestępstwo z inną kradzieżą, dokonaną w sierpniu ubiegłego roku. Dzięki temu, 6 kwietnia doszło do zatrzymania podejrzanego o obie kradzieże mężczyzny. Szacowana wartość zaginionych dzieł wynosi ponad 20 milionów euro.

Zlodziej obrazu van Gogha

Frans Hals „Two Laughing Boys” (1626) | Źródło: Public Domain/Wikipedia Commons

30 marca – czyli dzień urodzin van Gogha – stał się również dniem, w którym doszło do kradzieży obrazu jego autorstwa z Singer Laren Museum w Holandii. Przestępstwa dopuścił się prawdopodobnie 58 letni mężczyzna z Baarn, którego zatrzymano na początku kwietnia tego roku. Wartość obrazu szacuje się na 5,7 miliona euro. Pochodzi on z okresu poprzedzającego uformowanie się charakterystycznego stylu dla niderlandzkiego malarza. Mimo usilnych poszukiwań, holenderska policja wciąż nie odnalazła dzieła. Zdjęcie, na którym było widziane po raz ostatni, krążyło w kręgach mafijnych, jednak nie wiadomo, co stało się z nim później. Wiele podobnych sytuacji kończy się poszukiwaniami trwającymi przez lata. W tym przypadku, w marcu minął już rok od kradzieży.

Zatrzymany mężczyzna jest podejrzany także o rabunek innego malowidła z Hofje Van Aerden Muzeum w Leerdam — miasta położonego w bliskiej odległości od miejsca zniknięcia dzieła van Gogha. W sierpniu ubiegłego roku skradziono stamtąd obraz Fransa Halsa, „Two Laughing Boys”. Siedemnastowieczne dzieło zostało wycenione na 15 milionów euro. Co ciekawe, w przeszłości zaginęło już trzy razy, a jedno z takich zdarzeń (w 1998 roku) skończyło się wieloletnimi poszukiwaniami.

Policja przeszukała mieszkanie podejrzanego, to jednak nie przyniosło przełomu w śledztwie. Dzieła, które krążą na czarnym rynku, są bardzo trudne w odnalezieniu. Zdarza się także, że ulegają zniszczeniu w związku z nieodpowiednim przechowywaniem.

Grafika góra: Vincent van Gogh „Spring garden, the vicarage garden in Nuenen in the spring” | © Photo: Marten de Leeuw. | Źródło: © Groninger Museum, materiały prasowe

oprac. M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Japońskie wpływy w twórczości Van Gogha

09.06.2020 / Migawki ze świata sztuki, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.