szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Co warto zobaczyć? Wystawy online 2021

06.05.2021

Magazyn, Wystawy: Świat

Wiosna obfituje w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, a wiele muzeów i galerii znów będzie otwartych w maju. Mimo tego część wystaw wciąż można odwiedzić w formie online, co umożliwia wejście do galerii z całego świata bez wychodzenia z domu. Poniżej przedstawiamy listę nadchodzących wydarzeń, które w najbliższym czasie będzie można oglądać przez Internet.

1. König Galerie

Dzięki aplikacji König Galerie, możliwe jest oglądanie wirtualnej wystawy “Dreaming of Aligator Head” autorstwa Claudii Comte. Artystka stworzyła wirtualną przestrzeń, gdzie podwodne rzeźby w kształcie kaktusów, dopełniają podwodnej flory. Claudia Comte w 2019 wykreowała na Jamajce park rzeźb pod wodą, które miały także za zadanie wspierać odbudowę koralowców. Prace można było oglądać nurkując w morzu. Wirtualna wystawa w König Galerie umożliwia zobaczenie rzeźb bez wchodzenia do wody.

Berlin/ online
21 Styczeń 2021- 12 Styczeń 2022

 2. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu 

Bez uprzedniej rejestracji można oglądać wystawę Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. „Lubię silne kobiety” jest ukłonem w stronę siły płci pięknej. Mimo tego, że wystawa zakończyła się w marcu, wciąż można zobaczyć ją na stronie CSW w formie online. Oprócz Newtona, dostępne są także wystawy archiwalne – rzeźby Sylwestra Ambroziaka czy „Sztuczny ból”, prezentująca współczesną sztukę Ukrainy.

Toruń
wystawa online dostępna do odwołania


3. School of Waters—Mediterranea 19 Young Artists Biennale

Gospodarzem tegorocznej edycji wydarzenia funkcjonującego od 1985 roku jest Republika San Marino. Biennale umożliwia zaprezentowanie swojej sztuki początkującym artystom z Europy i obszaru śródziemnomorskiego. Tematem wydarzenia są wody na obszarze śródziemnomorskim i wzmacnianie świadomości społecznej zarówno w aspekcie ekologicznym, artystycznym, jak i politycznym.

Republika San Marino
14-23 Maj 2021

4. Zachęta

Wystawa Magdaleny Łazarczyk „Skrzydło poruszane palcami” nawiązuje do tematu opuszczonych miejsc i tajemniczych obiektów – porzuconych rzeczy, nikomu już niepotrzebnych, które zmieniają się, rozpadają i skłaniają do refleksji. Artystka używa filmu, kolażu, starych zdjęć i znalezionych przedmiotów, aby oddać specyficzny nastrój przemijania.

Warszawa
wystawa dostępna online do odwołania

5. Copenhagen Contemporary and Chronus Art Center

Wirtualna wystawa zatytułowana “We=Link: Sideways” jest ukłonem w stronę cyfrowej sztuki, której powstanie datuje się na 1991 rok. Wydarzenie obejmuje dwadzieścia dwie prace dwudziestu siedmiu artystów i stara się opowiedzieć zarówno o korzeniach uważanej za awangardową formę, jak i o przyszłości wirtualnej sztuki.

Kopenhaga
21 listopad 2020 – 23 maj 2021

6. Synthesis gallery x Pylon

Wystawa “Recollecting Futures” porusza temat wspomnień, informacji, sposobu ich przechowywania oraz wyobrażeń na temat przyszłości. Dzięki galerii Mozilla Hubs, możliwe jest poruszanie się po wirtualnej przestrzeni za pomocą awatara i doświadczenie trzech artystycznych perspektyw dotyczących tematu społecznego, który szczególnie dzisiaj jest bardzo ważny. 

Berlin
27 marzec 2021- 25 czerwiec 2021

7. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa „Szkło. Męskie rysy” jest wspaniałym zbiorem składającym się z 42 współczesnych prac ze szkła. Wydarzenie jest ukłonem w stronę męskich artystów w obszarze twórczym zdominowanym przez płeć piękną. Wystawa powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i można ją znaleźć na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poznań
wystawa online dostępna do odwołania

8. The National Gallery

Londyńskie muzeum otwiera się na zwiedzanie zbiorów składającym się z 2663 obrazów. Możliwe są zarówno wirtualne spacery jak i przeglądanie dzieł pojedynczo na stronie internetowej muzeum. Od 21 maja do 22 sierpnia 2021 będzie można oglądać także obraz Jana Matejko “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Londyn
terminy zależne od wybranej wystawy

9. Tate Britain

Program Walk Through British Art umożliwia odwiedzenie ogromnej kolekcji najbardziej znanych artystów na świecie bez wychodzenia z domu. Do zobaczenia jest aż 4329 prac malarzy takich jak Picasso, Matisse, Hockney czy Mondrian. Warto odsłuchać także rozmowy artystów i znawców sztuki. Poza wystawami, muzeum oferuje bogatą ofertę spotkań online, na których możliwe będą dyskusje na temat sztuki.

Londyn
terminy zależne od wybranej wystawy

10. Capitain Petzel

Wszystkie galerie w Berlinie wymagają obecnie wyniku testu na covid, jednak możliwe jest umówienie się na zoom call i oglądanie wystawy przez Internet. Capitain Petzel prezentuje obecnie kilka ciekawych artystów. Warto wspomnieć o Mattcie Mullicanie, Samsonie Youngu, Laurze Owens czy Christopherze Williamsie.

Aktualne wystawy potrwają do początku czerwca

11. Crone

Crone ma siedzibę zarówno w Berlinie jak i Wiedniu. Dzięki platformie online możliwe jest swobodne oglądanie obecnych zbiorów. Na uwagę zasługuje wystawa Ashley Hans Scheirl “Currencies of De*Capital Delirium”, w której artystka porusza aspekty związane ze światem snów, izolacją, wolnością, tożsamością płciową czy aspektami ekonomicznymi.

Wystawa Ashley Hans, Berlin
28 kwiecień 2021 – 18 czerwiec 2021

12. Galeria Uffizi

Znajdująca się we Florencji Galeria Uffizi również jest otwarta dla wirtualnych pasjonatów sztuki. Bez uprzedniej rejestracji można poruszać się po pustych korytarzach jednego z najbardziej znanych muzeów na świecie i zobaczyć m.in. „Narodziny Wenus” Botticellego, „Meduzę” Caravaggia czy Judytę zabijającą Holofernesa” Artemisi Gentileschi.

Florencja
wystawy dostępna online

Rynek i Sztuka - logotyp

Maria Majchrowska

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Artissima. International Fair of Contemporary Arts © Perottino-Piva-Bottallo/ Artissima

30.10.2020 / Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów