
Dzieło Wassilego Kandinskiego, którego lokalizacja od ponad siedemdziesięciu lat była nieznana, trafi na aukcję w Monachium. Poszukiwana akwarela rosyjskiego abstrakcjonisty została wstępnie wyceniona na ok. 300 000 euro.
Geometryczne kształty, charakterystyczne dla stylu Kandinskiego, wyłaniają się z żółtego tła w dziele „Zakrzywione końcówki” z 1927 roku (prawdopodobnie w tym okresie artysta rozwinął swoją teorię abstrakcji). Ostatnia wzmianka o lokalizacji pracy pochodzi z 1949 roku, kiedy kiedy po śmierci malarza jego żona sprzedała ją niemieckiemu marszandowi.

Wassily Kandinsky, “Quatre”, 1927, źródło: Sotheby’s.
Jednak skąd pewność, że akwarela jest autorstwa Kandinskiego? Świat sztuki zna przypadki, w których magicznie odnajdujące się po latach prace bywały fałszerstwami, a „Zakrzywione końcówki” są jedną z najbardziej poszukiwanych prac autorstwa rosyjskiego mistrza. Dzieło zostało poddane wielu ekspertyzom, poza tym wzmianka o nim pojawiła się w katalogu raisonné Barnett, gdzie zostało opatrzone napisem “lokalizacja nieznana”. Warto zauważyć, że akwarela była wystawiana za życia Kandinskiego do 1932 roku, a w 1933 roku prawdopodobnie przeniosła się wraz z artystą i jego żoną do Paryża (z powodu zmian o podłożu politycznym w Niemczech i ich negatywnym wpływie na sztukę).
Tajemnicze dzieło będzie można oglądać na wystawach we Frankfurcie, Dusseldorfie, Hamburgu i Berlinie. Następnie zostanie przetransportowane na aukcję sztuki współczesnej w Monachium, która odbędzie się 18 czerwca. Jednak gdzie przebywała akwarela przez te wszystkie lata? Okazuje się, że w Niemczech – a dokładniej regionie Nadrenii, oczywiście w prywatnej kolekcji.
Kandinsky należy do najważniejszych twórców XX wieku oraz do najpopularniejszych malarzy rosyjskich, a zaginione dzieło powstało niedługo po dołączeniu artysty do szkoły Bauhausu. Rosyjski twórca jest uważany za ojca abstrakcjonizm i już za miesiąc przekonamy się o wynikach wieczornej aukcji w Monachium.
Maria Majchrowska
Zdjęcie góra: Wassily Kandinsky „Zakrzywione końcówki” (Gebogene Spitzen), 1927 | Źródło: © Dom aukcyjny Ketterer Kunst GmbH und Co. KG