szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Zaginione dzieło Kandinsky’ego trafi na aukcję

21.05.2021

Magazyn

Sklep rynekisztuka

Dzieło Wassilego Kandinskiego, którego lokalizacja od ponad siedemdziesięciu lat była nieznana, trafi na aukcję w Monachium. Poszukiwana akwarela rosyjskiego abstrakcjonisty została wstępnie wyceniona na ok. 300 000 euro. 

Geometryczne kształty, charakterystyczne dla stylu Kandinskiego, wyłaniają się z żółtego tła w dziele „Zakrzywione końcówki” z 1927 roku (prawdopodobnie w tym okresie artysta rozwinął swoją teorię abstrakcji). Ostatnia wzmianka o lokalizacji pracy pochodzi z 1949 roku, kiedy kiedy po śmierci malarza jego żona sprzedała ją niemieckiemu marszandowi.

Gorky i Kandinsky na aukcji w Christie's

Wassily Kandinsky, “Quatre”, 1927, źródło: Sotheby’s.

Jednak skąd pewność, że akwarela jest autorstwa Kandinskiego? Świat sztuki zna przypadki, w których magicznie odnajdujące się po latach prace bywały fałszerstwami, a „Zakrzywione końcówki” są jedną z najbardziej poszukiwanych prac autorstwa rosyjskiego mistrza. Dzieło zostało poddane wielu ekspertyzom, poza tym wzmianka o nim pojawiła się w katalogu raisonné Barnett, gdzie zostało opatrzone napisem “lokalizacja nieznana”. Warto zauważyć, że akwarela była wystawiana za życia Kandinskiego do 1932 roku, a w 1933 roku prawdopodobnie przeniosła się wraz z artystą i jego żoną do Paryża (z powodu zmian o podłożu politycznym w Niemczech i ich negatywnym wpływie na sztukę). 

Tajemnicze dzieło będzie można oglądać na wystawach we Frankfurcie,  Dusseldorfie, Hamburgu i Berlinie. Następnie zostanie przetransportowane na aukcję sztuki współczesnej w Monachium, która odbędzie się 18 czerwca. Jednak gdzie przebywała akwarela przez te wszystkie lata? Okazuje się, że w Niemczech – a dokładniej regionie Nadrenii, oczywiście w prywatnej kolekcji.

Kandinsky należy do najważniejszych twórców XX wieku oraz do najpopularniejszych malarzy rosyjskich, a zaginione dzieło powstało niedługo po dołączeniu artysty do szkoły Bauhausu. Rosyjski twórca jest uważany za ojca abstrakcjonizm i już za miesiąc przekonamy się o wynikach wieczornej aukcji w Monachium.

 

Maria Majchrowska

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Wassily Kandinsky „Zakrzywione końcówki” (Gebogene Spitzen), 1927 | Źródło: © Dom aukcyjny Ketterer Kunst GmbH und Co. KG

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

20.11.2020 / Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.