szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kopernik Jana Matejki na wystawie w Londynie

09.06.2021

Magazyn, Świat: wydarzenia

Jan Matejko jeszcze za życia został doceniony przez artystyczne środowiska międzynarodowe. Niestety, obecnie nasz twórca nie jest popularny poza granicami kraju. Być może wystawa w Galerii Narodowej w Londynie, poświęcona obrazowi “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, przybliży twórczość polskiego artysty szerszej grupie odbiorców. 

Jan Matejko, „Autoportret” 1892. Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Już od 21 maja w londyńskim muzeum można oglądać dzieło Jana Matejki przedstawiające jedną z najbardziej znanych postaci polskiej nauki – Mikołaja Kopernika. Obraz powstał w roku 1873, kiedy wypadała 400. rocznica urodzin astronoma. Do obrazu pozował przyjaciel Matejki, lekarz Henryk Levittoux, który był niezwykle podobny do słynnego naukowca. 

Dzieło “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest ważne z kilku względów. Po pierwsze, Matejkę kojarzymy głównie z obrazów przedstawiających wiele postaci i kultowe sceny historyczne, natomiast jego ujęcie Kopernika jest wypełnione metafizyczną aurą i tajemniczym światłem, sugerującym natchnienie pochodzące od Boga. Malarz umieścił astronoma na wieży obserwacyjnej we Fromborku, a do stworzenia obrazu przygotowywał się przez kilka lat. 

Dzieło na co dzień przebywa w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie trafiło w 1962 roku. Na wystawie trwającej do 22 sierpnia (również w formie wirtualnej), będzie można oglądać także szkice, jakie Matejko przygotował podczas pracy nad obrazem oraz dzieło samego Kopernika z 1543 roku – „O obrotach sfer niebieskich”.

Obraz góra: Jan Matejko, Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, 1873, olej na płótnie, 225 × 315 cm, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Oprac. M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Wiosenne wystawy online

06.05.2021 / Magazyn, Wystawy: Świat

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.