
Jan Matejko jeszcze za życia został doceniony przez artystyczne środowiska międzynarodowe. Niestety, obecnie nasz twórca nie jest popularny poza granicami kraju. Być może wystawa w Galerii Narodowej w Londynie, poświęcona obrazowi “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, przybliży twórczość polskiego artysty szerszej grupie odbiorców.

Jan Matejko, „Autoportret” 1892. Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
Już od 21 maja w londyńskim muzeum można oglądać dzieło Jana Matejki przedstawiające jedną z najbardziej znanych postaci polskiej nauki – Mikołaja Kopernika. Obraz powstał w roku 1873, kiedy wypadała 400. rocznica urodzin astronoma. Do obrazu pozował przyjaciel Matejki, lekarz Henryk Levittoux, który był niezwykle podobny do słynnego naukowca.
Dzieło “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest ważne z kilku względów. Po pierwsze, Matejkę kojarzymy głównie z obrazów przedstawiających wiele postaci i kultowe sceny historyczne, natomiast jego ujęcie Kopernika jest wypełnione metafizyczną aurą i tajemniczym światłem, sugerującym natchnienie pochodzące od Boga. Malarz umieścił astronoma na wieży obserwacyjnej we Fromborku, a do stworzenia obrazu przygotowywał się przez kilka lat.
Dzieło na co dzień przebywa w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie trafiło w 1962 roku. Na wystawie trwającej do 22 sierpnia (również w formie wirtualnej), będzie można oglądać także szkice, jakie Matejko przygotował podczas pracy nad obrazem oraz dzieło samego Kopernika z 1543 roku – „O obrotach sfer niebieskich”.
Obraz góra: Jan Matejko, Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, 1873, olej na płótnie, 225 × 315 cm, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprac. M.M
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
06.05.2021 / Magazyn, Wystawy: Świat