szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

NFT na światowym rynku sztuki

15.06.2021

Analiza rynku sztuki

Rynek sztuki NFT dynamicznie wzrasta od kiedy artysta o pseudonimie Beeple sprzedał swoje prace za prawie 70 milionów dolarów na aukcji Christie’s kilka miesięcy temu. Sotheby’s (najbardziej dochodowy dom aukcyjny na świecie) na początku czerwca otworzył pierwszą wirtualną galerię sztuki NFT, zlokalizowaną w wirtualnej przestrzeni o nazwie “Decentraland”. Natomiast w lipcu powstanie pierwsza platforma dla sztuki NFT, stworzona przez założycieli “Unit London Gallery”. Kolejną nowością jest pierwsza na świecie fizyczna galeria sztuki NFT, która od kwietnia funkcjonuje w Nowym Jorku. Trend wzbudza bardzo wiele kontrowersji i emocji, jednak nie zmienia to faktu, że z dnia na dzień rośnie w siłę.

CZYM JEST NFT ?

nft na rynku sztuki

© Don Diablo | b. 1980 | INFINITΞ FUTURΞ | 2021 | Non-fungible Token ERC-721 | Źródło: materiały prasowe Sotheby’s | sprzedany za: 927,500 tys. dolarów

W jaki sposób kolekcjonować obrazy, które krążą po Internecie, są kopiowane i przesyłane dalej? Nowe możliwości powstają się od kiedy cyfrowa sztuka połączyła siły z technologią “blockchain” (znaną dzięki kryptowalucie).

NFT (czyli niewymienialny token) jest obiektem cyfrowym przypisanym do bazy danych, w której posiadanie wchodzi nabywca. Wszystko zakodowane jest we wspomnianych już „blockchainach”. NFT nie można skopiować, a zatem staje się czymś wyjątkowym, co być może zwiększy wartość w przyszłości (w zależności od jakości danej pracy czy poziomu twórcy).

Oczywiście to nie znaczy, że każdy artysta używa jednej pracy do stworzenia tylko jednego NFT. Nawet jeśli tworzy kilka takich samych obiektów, żaden z nich nie będzie posiadał takiego samego kodu, a im mniejsza ilość, tym większa może być ich wartość kolekcjonerska (co może być korzystne dla artystów, którzy przy każdej odsprzedaży dostają ok. 10%). 

SOTHEBY’S

nft na rynku sztuki

© Kevin McCoy | b. 1967 | Quantum | 2014-21 | Non-fungible token ERC-721 | Źródło: materiały prasowe Sotheby’s | sprzedany za 1,472,000 miliona dolarów

Jak wytłumaczyć otwartość dwóch największych domów aukcyjnych na świecie na nowości technologiczne? Okazuje się, że osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji dotyczących sztuki NFT, zarówno w Christie’s jak i Sotheby’s, są bardzo młodymi ludźmi (dwudziesto, trzydziestolatkowie), którzy od dzieciństwa obcowali z grami komputerowymi i technologią. Nie dziwi zatem, że Sotheby’s podtrzymuje trend cyfrowej sztuki, wkraczając na kolejny poziom i tworząc pierwszą na świecie galerię NFT zlokalizowaną w wirtualnej rzeczywistości. “Decentraland” (wirtualny świat, w którym znajduje się galeria Sotheby’s) funkcjonuje w oparciu o łańcuchy bloków Etherum i działa od lutego 2020 roku. Otwarcie galerii sztuki NFT przez Sotheby’s zbiega się także z pierwszą aukcją niewymienialnych tokenów (o nazwie “Natively Digital”), zorganizowaną przez ten dom aukcyjny. Aukcja zakończyła się 10 czerwca i przyniosła 17,1 milionów dolarów zysku. Pojawiło się na niej m.in. “Quantum” Kevina McCoya uważane za pierwsze dzieło sztuki NFT (powstałe w 2014 roku). “Quantum” sprzedało się za 1,47 miliona dolarów. Jednak prawdziwie rekordową sumę osiągnęło “CryptoPunk 7523” artysty o pseudonimie Larwa Labs (wybite w 2017 roku), uzyskując kwotę 11,75 miliona dolarów. 

Jednak jak wyobrazić sobie galerię sztuki w wirtualnym świecie? Michael Bouhanna z Sotheby’s opisuje ją jako przestrzeń umożliwiającą łatwiejsze spotkania osobom związanym ze światem sztuki (bez ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania). Galeria NFT ma kilka pięter i wygląda jak replika londyńskiej filii Sotheby’s. Ideą jest tworzenie wirtualnej społeczności złożonej z miłośników nowej formy sztuki. 

UNIT LONDON

Joe Kennedy i Jonny Burt są założycielami “Unit London Gallery”, a od lipca rusza ich inny projekt – pierwsza globalna platforma przeznaczona specjalnie dla sztuki NFT. Przedsięwzięcie powstało we współpracy z platformą BTSE, która operuje w kryptowalucie Liquid. Aby uczcić rewolucyjny projekt o nazwie “Institut”, odbędzie się także wystawa niewymienialnych tokenów w rzeczywistej przestrzeni “Unit London Gallery” (cyfrowe obiekty będą wyświetlane na ekranach). Wydarzenie zostanie zaprezentowane pod nazwą “No Fear in Trying”, która nawiązuje do wielu lęków i kontrowersji jakie wzbudza NFT. Kenny Schachter, kurator wystawy, przekonuje, że naturalną reakcją na to, co niezrozumiałe jest strach (który chciałby przekraczać). Platforma będzie zrzeszać artystów, domy aukcyjne, kolekcjonerów, galerie i kuratorów z całego świata. W planach jest również organizowanie wystaw w wirtualnym świecie metawersum “Arium”. Co ciekawe, twórcy zwracają uwagę na to, że rynek sztuki NFT na początku 2021 roku… wzrósł o ponad 800%!

SYPERCHIEF GALLERY 

Kilka miesięcy temu powstała pierwsza na świecie galeria przeznaczona tylko dla sztuki NFT.  “Syperchief Gallery” znajduje się Nowym Jorku, a niewymienialne tokeny można oglądać na dużych ekranach. Twórcy galerii uważają, że NFT daje artystom perspektywy jakich nie mieli nigdy przedtem. Nie tylko w aspekcie sprzedaży, z których za każdym razem dostają procent, ale przede wszystkim wirtualnego rynku, który otwiera przed nimi duże możliwości. Beeple jest już na trzecim miejscu żyjących artystów, którzy osiągnęli najwyższe ceny aukcyjne (po rekordowej aukcji Christie’s), co pokazuje, że sztuka NFT faktycznie kieruje się swoimi prawami. Twórcy “Syperchief Gallery” w niewymienialne tokeny inwestują już od 2016 roku i posiadają także tradycyjną galerię w Nowym Jorku. Jak podkreślają, istnieje bardzo dużo wirtualnych dzieł wysokiej jakości, dla których wcześniej nie było miejsca w świecie sztuki. Pomysł na połączenie cyfrowych obiektów z fizyczną przestrzenią galerii powstał aby dwa światy mogły się przenikać. Osoby zainteresowane nabyciem NFT i ozdobieniem swojego domu taką sztuką mogą zobaczyć, jak cyfrowy obiekt prezentuje się na ścianie. Galeria pragnie zwrócić uwagę na jakość niewymienialnych tokenów, którą najlepiej widać na dużym ekranie. “Syperchief Gallery” przewidują także powstanie rzeźb z drukarki 3D oraz stworzenie większej liczby możliwości na interakcję ze sztuką NFT.

M.M.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

NFT rewolucja w świecie sztuki

21.04.2021 / Na deser

Jeden komentarz do “NFT na światowym rynku sztuki”

  1. one_button_player

    Kolejny świetny artykuł o progresywnym podejściu do sztuki! Sam zaczynam się zastanawiać czy nie zainwestować w swoje pierwsze, cyfrowe dzieło…

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.