Czy NFT na dobre rozpoczęło podbój świata sztuki? W przyszłym miesiącu (02-04.12) na targach sztuki Art Basel w Miami Beach po raz pierwszy zostanie zaprezentowana „interaktywna” wystawa NFT. Projekt powstał we współpracy z Tezos – zdecentralizowaną platformą opartą na technologii blockchain, służącej do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach internetowych.
Co kryje się pod enigmatyczną i budząca tyle emocji w świecie sztuki nazwą? NFT („non-fungible token”) to niewymienialny token, będący unikatowym cyfrowym składnikiem aktywów. Oznacza to, że zakup jednostek danych (reprezentujących zarówno przedmioty materialne jak i niematerialne) jest unikalny – nabytego dzieła sztuki nie można skopiować ani powielić.
Wystawa „Humans + Machines: NFTs and the Ever-Evolving World of Art” obejmuje prace artystów cyfrowych, tworzących i wykorzystujących możliwości wynikające z NFT. Na Art Basel będzie można zobaczyć projekty m.in. Heleny Sarin, Matta DesLauriers, Sutu (Stuart Campbell) i Iskry Velitchkova. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję stworzyć własny portret przy pomocy AI (sztucznej inteligencji) i zabrać go ze sobą do domu – w formie NFT. Autorem algorytmu jest niemiecki artysta – Mario Klingemann.
NFT będzie również tematem paneli dyskusyjnych towarzyszących wystawie. W rozmowach poruszona zostanie kwestia ontologii dzieła sztuki oraz przyszłości rynku i zmian jakie nowa technologia może w nim zaprowadzić.
M.T
Zdjęcie góra: Pexels
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
15.06.2021 / Analiza rynku sztuki