szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Henryka Siemiradzkiego na aukcji w Londynie 

16.11.2021

Aktualności, Świat: aukcje

Już 1 grudnia 2021 roku dzieło Henryka Siemiradzkiego pojawi się na aukcji MacDougall’s w Londynie. Obraz „Żebrzący rozbitek” (Un naufragé mendiant) należy do najważniejszych prac artysty, a jego estymacja wynosi 900.000 tysięcy funtów (blisko 5 milionów złoty).

Henryk Siemiradzki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskich na międzynarodowym rynku sztuki. Urodzony w 1843 roku malarz już za życia zdobył ogromną sławę i wiele prestiżowych wyróżnień. Został nagrodzony przez akademię w Berlinie, Petersburgu, Rzymie, Turynie, Sztokholmie i Paryżu. 

Dzieła Siemiradzkiego także obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku sztuki. Powodem mogą być tematy malarskie, które wybierał. Artysta miał zamiłowanie do antyku, co czyni jego prace ponadczasowymi. „Żebrzący rozbitek” jest tego doskonałym przykładem – w 2000 roku osiągnął kwotę 2 013 000 zł i był najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce. Natomiast na zagranicznej aukcji Sotheby’s w 2013 roku został wylicytowany za milion funtów. 

rynekisztuka.pl

Henryk Siemiradzki, „Pochodnie Nerona”, 1876, źródło: Wikipedia

Dzieło ma ciekawą historię – było wystawiane wraz z „Pochodniami Nerona” na targach sztuki Paris Exposition Universelle w 1878 roku, gdzie zdobyło uznanie zagranicznej publiczności oraz krytyków. „Żebrzący rozbitek” został wtedy nagrodzony medalem honorowym, a także orderem Legii Honorowej. „Pochodnie Nerona” artysta podarował Muzeum Narodowemu w Sukiennicach, gdzie obraz przebywa do dnia dzisiejszego. 

„Żebrzący rozbitek” pojawi się na grudniowej aukcji „Important Russian Art” („Ważna Sztuka Rosyjska”) MacDougall’s w Londynie. Dlaczego Siemiradzki należy do grona artystów rosyjskich? Mimo wychowania w polskiej rodzinie i wierze katolickiej, malarz urodził się na terenie dawnej Rosji (obecnie Ukrainy) w Nowobiełgorodzie, studiował w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, a także pracował dla cara. Polski nie było wtedy na mapach przez co artysta jest zaliczany zarówno do malarzy polskich, jak i rosyjskich.

 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Henryk Siemiradzki, Żebrzący rozbitek, 1878 | Źródło: dom aukcyjny MacDougall’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.08.2019 / Analiza rynku sztuki, Artysta tygodnia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.