szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Warszawskie Targi Sztuki 2021 – relacja

29.11.2021

Polska: wydarzenia

W niedzielę zakończyły się 18. Warszawskie Targi Sztuki. Tegoroczna edycja odbyła się w nowym, przestronnym miejscu – hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego. Ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski zaprezentowało ponad 1000 dzieł sztuki. Z okazji 208 rocznicy (wspólnych) urodzin odbyła się ekspozycja kolekcji prac Fogtta inspirowanych Firmą Portretową Witkacego. Targom towarzyszyła także wystawa Odmieniec Bolesława Biegasa, wykłady, rozmowy z artystami oraz spotkanie dla kursantów i czytelników portalu Rynek i Sztuka.

WTS należą do najważniejszych wydarzeń w Polsce związanych z rynkiem sztuki. Nie tylko prezentują prace najlepszych galerii i antykwariatów, ale także stwarzają przestrzeń do dialogu i edukacji. Oprócz dzieł sławnych artystów jak Biegas, Dobkowski, Wiciński, Pągowska, Fijałkowski, Grzyb, Wierusz Kowalska, Wilkoń, Dwurnik, Szwed, targi prezentują także prace młodych, utalentowanych twórców (jak Palczak, Jabłońska, Górnicki i Czycz).

Tegoroczna edycja to także premiera projektu Fogtt o Witkacym. Portret Metafizyczny, na który składa się kolekcja prac nawiązujących do charakterystycznego stylu Firmy Portretowej Witkacego. Dzieła powstały we współpracy WTS oraz fundacji A.M.FOGTT i zostały zaprezentowane przez samego artystę, który w trakcie spotkania opowiadał o procesie twórczym, a także chętnie odpowiadał na pytania publiczności.

Znaczącym wydarzeniem targów była wystawa Odmieniec ukazująca obrazy i rzeźby czołowego symbolisty polskiego – Bolesława Biegasa. Prezentowane dzieła charakteryzowały się niepowtarzalnym stylem, tajemniczą i niepokojącą atmosferą oraz intrygującym użyciem koloru. Co ciekawe, artysta będąc jeszcze studentem miał okazję do przedstawienia swoich prac na wystawie Secesji Wiedeńskiej (kierowanej przez samego Gustava Klimta). Na targach nie zabrakło panelu dyskusyjnego, w którym wziął udział Piotr Sarzyński (Polityka), Agnieszka Wolska (Prezes Fundacji im. Bolesława Biegasa w Polsce) oraz Natalia Fiedorczuk  (autorka książki Odmieniec).

W sobotę odbył się także wykład dotyczący projektu tokenizacji dzieł sztuki przez Giełdę Papierów Wartościowych w porozumieniu z portalem Artinfo. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się zarówno z tematem tokenów, jak i znaczeniem zmian, które wnosi na rynek najnowsza technologia. Portal Artinfo zorganizował także aukcję NFT rzeźby Tomasza Górnickiego – początkowa estymacja wyniosła 35 000 tysięcy zł, jednak dzieło zostało sprzedane za 265 000 zł.

rynekisztuka.pl

Warszawskie Targi Sztuki 2021 | zdjęcie: Maria Majchrowska, rynekisztuka.pl

Galeria Arttrakt z Wrocławia wybrała prace Beaty Ewy Białeckiej, Ryszarda Grzyba, Tomasza Koclęgi, Małgorzaty Kosiec oraz Ewy Goral. Piękna Gallery z Warszawy zaprezentowała dzieła Teresy Pągowskiej, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera, Anny Szprynger, Łukasza Patelczyka, Julii Medyńskiej, Jakuba Słomkowskiego, Agaty Kus i Krzysztofa Nowickiego. Fotografie Marcina Ryczka można było zobaczyć na ekspozycji Limited Edition, która wystawiła prace Józefa Wilkonia, Beaty Czapskiej, Tomasza Górnickiego, Idy Karkoszki oraz Andrzeja Fogtta. Galeria Muzalewska z Poznania zaprezentowała dzieła Jana Berdyszaka, Marcina Berdyszaka, Marka Chlanda, Stanisława Dróżdża, Zbigniewa Gostomskiego, Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Szewczyka i Moniki Szwed, a Dystans Gallery postawiła na prace Erwina Wyjadłowskiego, Michała Misiaka, Karola Wyciska, Anny Zuzeli, Mateusza Maliborskiego czy Agaty Głogowskiej.

 

W sobotę miała miejsce miła niespodzianka – odsłonięcie najnowszej pracy Rafała Olbińskiego. Artysta własnoręcznie ściągnął czerwoną płachtę pokrywającą monumentalną rzeźbę byka.

Podczas targów odbyło się także spotkanie Rynku i Sztuki poprowadzone przez redaktor naczelną Annę-Niemczycką Gottfried. Uczestnicy kursów online oraz czytelnicy portalu mieli okazję do przeprowadzenia pasjonujących rozmów przy lampce wina, a także podziwiania rzeźb Pawła Orłowskiego w otoczeniu których odbywały się dyskusje.

 

Patronem wydarzenia był portal Rynekisztuka.pl

Maria Majchrowska
Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów