szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Nowy rekord na polskim rynku sztuki. Obraz Wróblewskiego sprzedany za 13,4 mln zł

01.12.2021

Aktualności, Polska: aukcje, Rekordy aukcyjne

Minął zaledwie miesiąc od rekordowej sprzedaży “Tłumu III” Magdaleny Abakanowicz za zawrotną sumę 13,2 mln złotych, a na wczorajszej aukcji Desa Unicum „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945” wynik ten został pobity. Obraz Andrzeja Wróblewskiego “Dwie mężatki” (Dwie młode mężatki) sprzedany za 13 440 000 złotych (z uwzględnieniem opłaty aukcyjnej) jest obecnie najdroższym dziełem na polskim rynku sztuki. Estymacja wynosiła 10 000 000 – 15 000 000 złotych.

Andrzej Wróblewski (1927-1957) to jeden z najwybitniejszych powojennych polskich artystów, malarz, teoretyk i krytyk sztuki. Był buntownikiem stale poszukującym swojej formy wyrazu – sprzeciwiał się koloryzmowi, ulegał wpływom socrealizmu i abstrakcji geometrycznej, by w końcu odnaleźć własny język. Kluczowa okazuje się dla niego obserwacja rzeczywistości, którą przefiltrowuje przez własny styl opierający się na deformacji postaci, a także metaforycznym wykorzystywaniu plam intensywnych kolorów.

Wróblewski rekord aukcyjny

Andrzej Wróblewski, „Dwie mężatki” („Dwie młode mężatki”), praca dwustronna, 1949 | źródło: Desa Unicum

“Dwie mężatki” – kultowe dzieło okresu powojennego – powstały w zaledwie dwa dni w sierpniu 1949 roku jako część serii tzw. “Kontrastów społecznych”. Praca przedstawia – jak sam tytuł wskazuje – dwie kobiety reprezentujące inne klasy społeczne oraz inne wartości. Pierwsza elegancka i zamożna trzyma psa z kokardą, druga – przedstawicielka klasy robotniczej ma w rękach dziecko. Na odwrocie obrazu znajduje się szkic „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim”, który udało się Wróblewskiemu ukończyć w 1951 roku. 

Wróblewski nie był jedynym artystą, który pobił rekord na wczorajszej aukcji. „Detal 407817 – 434714” z cyklu “1965/1 – ∞” Romana Opałki został sprzedany za 8,64 mln złotych (przy wycenie 6-8 mln złotych) jest obecnie najdroższą pracą artysty na świecie. Seria rozpoczęta w 1965 roku miała oddawać upływ czasu – Opałka w tym celu wypełniał płótno ciągiem cyfr, dołączając do każdego obrazu fotografię przedstawiającą jego starzejącą się twarz oraz nagranie głosowe. 

M.T
Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Rekord na Klasykach Awangardy | Wróblewski | zdjęcie: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

07.10.2014 / Analiza rynku sztuki, Inwestowanie w sztukę, Trendy inwestycyjne

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów