
Koji Kamoji został tegorocznym laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro Muzeum Sztuki w Łodzi. Wyróżnienie to jest przyznawane polskim artystom od 2001 roku przez kolegium złożone z reprezentantów różnych dziedzin sztuki. Jury doceniło konsekwentną postawę twórczą Kamoji’ego – jego wrażliwość, siłę uniwersalnego przekazu, a także umiejętność łączenia i przekraczania granic dwóch kultur.
Koji Kamoji (ur. 1935) – japoński malarz, autor rozmaitych obiektów i instalacji, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej awangardy. Od lat związany z Polską – mieszka i pracuje w Warszawie. W 1958 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (pracownia profesorów Saburo Aso i Choonan Yamaguchi). Do Polski przyjechał w 1959 roku, by podjąć studia w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w 1966 roku w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal w Warszawie.

Koji Kamoji, zdjęcie: mat. prasowe
Artystyczna tożsamość Kamoji’ego kształtowana była przez sztukę polską i modernistyczną, a także przez japońską estetykę i wrażliwość. Jego twórczość cechuje minimalizm oraz używanie prostych i łatwo dostępnych materiałów takich jak sklejka, kamienie, metalowe pręty, aluminium, papier.
Podczas uroczystości, jury w składzie: Jakub Ciężki (przewodniczący), Wojciech Leder, Piotr Lutyński, Małgorzata Szymankiewicz wręczyło nagrodę Kamoji’emu za uniwersalne utrwalanie tego, co ulotne – myśli, uczuć i przemian, angażując odbiorcę poprzez minimalistyczna formę zarówno na poziomie emocjonalnym jak i intelektualnym.
M.T
Zdjęcie góra: Zdjęcia z archiwum prywatnego Koji Kamoji.
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
08.07.2021 / Wywiady