szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Jak stworzyć sztukę NFT? – poradnik dla artystów

06.12.2021

Aktualności, Dla artystów, Na deser

NFT jest kontrowersyjnym trendem, który wciąż zdobywa kolejne segmenty rynku sztuki. Niewymienialne tokeny są obecne w ofercie największych domów aukcyjnych, a także na najbardziej prestiżowych targach sztuki Art Basel. Nieznany wcześniej twórca Beeple w 2021 roku dzięki rekordowej aukcji NFT znalazł się na trzecim miejscu najdroższych artystów żyjących. Trend dotarł także na Warszawskie Targi Sztuki. Wielu artystów zastanawia się jak zacząć swoją przygodę z NFT z myślą o nich przygotowaliśmy krótki poradnik. 

Czym są niewymienialne tokeny?

Przede wszystkim, jest to obiekt cyfrowy (obraz, muzyka, wideo i wiele innych). Różnica pomiędzy zwykłym obrazem, a NFT to połączenie tego drugiego z blockchainem. W odróżnieniu od kryptowaluty, która może być wymieniana na inną (podobnie jak 10zł może być wymienione na inne 10zł), NFT jest niewymienialne. Co to znaczy w praktyce? Unikalnym elementem w NFT jest właśnie baza danych, z którą połączony jest nasz token bez niej nie stanowi wartości dla kolekcjonera. Większość osób kojarzy technologię blockchain z bitcoinem, jednak NFT operuje najczęściej w oparciu o inną kryptowalutę ether (chociaż powoli się to zmienia).

NFT – od czego zacząć?

konwertowanie sztuki nftMimo tego że NFT ma swoich rekordzistów i rozwija się w zawrotnym tempie, nie każdy początkujący artysta osiągnie sukces na poziomie Beeple. Podobnie jak na tradycyjnym rynku sztuki milionowe aukcje należą do wyjątków. Realistyczne podejście jest w tym wypadku bardzo istotne. Oczywiście, w świecie NFT wszystko jest możliwe, ale nie należy od razu nastawiać się na kosmiczne zyski. Tym bardziej, że artysta także jest obciążony opłatami, do czego jeszcze wrócimy. 

Aby zacząć swoją przygodę z niewymienialnymi tokenami, po pierwsze, należy zrozumieć czym one są. Zachęcamy do wykonania pogłębionego researchu i przeczytania jak największej liczby artykułów. Po drugie, trzeba zdecydować jaki obiekt cyfrowy będziemy mintować obraz, muzykę, a może zdjęcie lub wideo? Możliwości jest wiele. Cyfrową sztukę (w zależności od wybranej platformy), możemy wgrać w wielu różnych formatach m.in. PNG, GIF, WEBP czy MP3. Oczywiście musimy posiadać prawa do prac, które będziemy mintować. Najlepiej jeśli my sami jesteśmy ich autorami. 

Wybór platformy

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej platformy, której będziemy używać jako artyści. Do najbardziej znanych należą: OpenSea, Rarible, Mintable, SuperRare, Foundation, KnownOrigin i Nifty Gateway, jednak wszystko zależy od samego twórcy. Przykładem jest Sevdaliza (piosenkarka i producentka muzyczna), która swoje NFT umieściła na mniej znanym (aczkolwiek mającym na uwadze zrównoważony rozwój ekologiczny) rynku Terra Virtua. Należy pamiętać, że nie każdy blockchain będzie funkcjonował z wybraną przez nas platformą.

Krypto portfel

konwertowanie sztuki nftWażnym elementem jest także stworzenie kryptowalutowego portfela. Najpopularniejszą wtyczką jest Metamask, którą można podłączyć do wcześniej wybranej platformy. Inne dostępne portfele to m.in Fortmatic, WalletConnect czy Portis. Artysta powinien kupić potrzebną na początkowe opłaty ilość kryptowaluty ether (najczęściej może to zrobić przy użyciu karty kredytowej). Technologia blockchain zużywa mnóstwo energii, dlatego należy liczyć się z kosztami. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z zasadami obowiązującymi na wybranej platformie. Artysta zostaje obciążony nie tylko początkowymi opłatami, ale także kosztami przyszłych sprzedaży (tzw. gas fees) – dlatego nie powinien ustalać zbyt małej ceny początkowej. Wyjątkiem są rynki, które umożliwiają tworzenie NFT za darmo, gdzie opłaty uiszcza kupujący (ostatnio pojawia się więcej takich opcji w związku z drożejącymi kosztami transakcji, jedną z platform umożliwiających takie rozwiązanie jest Rarible). 

Tworzenie NFT

Po stworzeniu portfela z kryptowalutą należy wgrać obiekt cyfrowy, który stanie się naszym NFT. W tym momencie dalsze kroki, format oraz wielkość zależą od wybranej platformy. Artysta powinien zdecydować ile niewymienialnych tokenów chce stworzyć przy użyciu jednego obiektu cyfrowego. Przykładowo: z pojedynczego obrazu może powstać jeden lub nawet sto takich samych NFT, jednak każdy z nich będzie połączony z inną jednostką danych, co znaczy, że będzie innym obiektem kolekcjonerskim. Podobnie jak wygląda to w zbieraniu obiektów materialnych unikaty posiadają największą wartość, dlatego im mniejsza ilość stworzonych tokenów, tym większą wartość mogą osiągnąć w przyszłości. Kolejne kroki dotyczą formy sprzedaży jaką aukcję oraz cenę wybierze twórca. Przypominamy, że tworząc NFT i sprzedając je, przy każdej kolejnej odsprzedaży (już nie pomiędzy artystą, a samymi kolekcjonerami), określony procent zysków zawsze trafia do twórcy. Przykładowo może być to 10%, jednak w zależności od platformy można modyfikować tę liczbę.

Podsumowanie

Aby stworzyć własną kolekcję NFT artysta powinien: zebrać odpowiednią ilość wiedzy, sprawdzić jak wyglądają wysokiej jakości prace artystów odnoszących sukcesy oraz przygotować obiekty cyfrowe, które posłużą za NFT. Następnym krokiem jest wybranie platformy, stworzenie portfela z kryptowalutą, wgranie swojej sztuki na stronę, uiszczenie wymaganych opłat (lub wybór platformy, która przenosi je na kolekcjonera) oraz ustawienie ceny i formy aukcji. Należy pamiętać o tym, że posiadanie grupy odbiorców jest tutaj bardzo istotne. Artysta kompletnie nieznany może mieć problem z przebiciem się na dynamicznym i często niejednorodnym rynku NFT. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać są… podatki. Sztuka NFT (mimo, że jest czymś nowym) nie działa poza prawem, co tyczy się zarówno artysty, jak i kolekcjonera podobnie jak na klasycznym rynku sztuki.

 

M.M
Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

kurs online NFT rynek i sztuka

13.01.2022 /

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.