szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pastel Witkacego pierwszy raz na aukcji

07.12.2021

Aktualności, Polska: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Już 12 grudnia 2021 na aukcji Agra-Art zostanie wylicytowany portret Marii Zawadzkiej wart około 120-160 tysięcy złotych. Wykonany przez Witkacego w 1935 roku pastel należy do najbardziej poszukiwanych dzieł z okresu międzywojennego i nigdy wcześniej nie był wystawiany na aukcji.

Portret Marii Zawadzkiej

Stanisław Ignacy Witkiewicz, PORTRET MARII ZAWADZKIEJ, V – VI 1935, pastel, papier | Źródło: Agra Art

Pod nazwą Firma Portretowa „S.I. Witkiewicz“ kryła się jednoosobowa działalność jednego z najbardziej znanych artystów polskich. Witkacy podczas tworzenia rysunków kierował się Regulaminem, którego zasady musiała zaakceptować osoba portretowana. Następnie artysta klasyfikował ją do jednej z kategorii – od A do E. W zależności od przypisanej litery, zmieniał się sposób przedstawienia postaci. Co ciekawe, kategoria E (T.E na obrazie) oznaczała, że osoba wyróżniała się szczególnym pięknem, chociaż w oficjalnym regulaminie widniał zapis: „dowolna interpretacja psychologiczna według intuicji Firmy“. 

Na obrazie przedstawiającym Marię Zawadzką twórca umieścił właśnie literę E – sygnalizującą zdumiewającą urodę portretowanej. Artysta używał liter także w celu oznaczania substancji, pod wpływem których tworzył daną pracę – dzięki czemu wiadomo, że rysując Zawadzką nie spożywał alkoholu i papierosów.

Sygnatura pozwala także na odczytanie czasu i miejsca. Dzieło powstało w 1935 roku podczas odwiedzin u przyjaciół –  Haliny i Leona Krahelskich, u których artysta bywał częstym gościem. Para umawiała Witkacego z klientami mieszkającymi w okolicy Katowic. To właśnie w ten sposób artysta poznał Marię Zawadzką, której portret zamówił prawdopodobnie jej mąż.

Nie bez powodu dzieło jest nazywane “Mona Lisą” Witkacego – spojrzenie niebieskookiej piękności hipnotyzuje, a delikatny uśmiech podkreśla tajemniczą atmosferę rysunku. Portret zostanie wylicytowany na aukcji sztuki dawnej domu aukcyjnego Agra Art 12 grudnia o godz. 19:00.

Maria Majchrowska
Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Stanisław Ignacy Witkiewicz, PORTRET MARII ZAWADZKIEJ, V – VI 1935, pastel, papier | Źródło: Agra Art

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

08.03.2016 / Aktualności, Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.