szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„Dynia” Yayoi Kusamy – nowy rekord aukcyjny

07.12.2021

Magazyn, Świat: aukcje

Na początku grudnia odbyły się cztery aukcje Christie’s w Hong Kongu, które łącznie osiągnęły wartość prawie 260 milionów dolarów – jest to najwyższy wynik dla Christie’s Azja. Wydarzenie okazało się szczególnie owocne dla jednej z najważniejszych żyjących artystek – Yayoi Kusamy, której prace ustanowiły nowe rekordy sprzedażowe.

Yaoi Kusama rekord

Yayoi Kusama (B. 1929) Pumpkin (LPASG) („Dynia”)| Źródło: Christie’s

Urodzona w 1929 roku Yayoi Kusama to japońska rzeźbiarka, malarka i performerka. Cechą charakterystyczną jej twórczości są krzykliwe wzory – najczęściej kropki – umieszczane na wszystkich jej pracach od instalacji, przez kolaże i obrazy, po rzeźby.

Na zeszłotygodniowej aukcji obraz “Pumpkin (LPASG)” (Dynia) z 2013 roku został sprzedany za ponad 8 milionów dolarów. Ostatni rekord artystki pochodzi z 2014 roku i również został ustanowiony na aukcji Christie’s. Pracę zatytułowaną „White No. 28” (1960) sprzedano wówczas za 7,3 mln dolarów. To jednak nie jedyny rekord, który padł w ostatnim czasie – na aukcji sprzedano również pracę z 2017 pt. “Pumpkin” („Dynia”) za 7 milionów dolarów, która jest obecnie najdroższą rzeźbą w dorobku artystki.

W sumie na ostatnich aukcjach Christie’s (Hongkong) swój rekord sprzedażowy- łącznie z Kusamą – pobiło w sumie aż 24 artystów w tym m.in. Huang Yuxing (8,31 mln dolarów za “Seven Treasure Pines”), Avery Singer (4,49 mln dolarów za “Untitled (Tuesday)”) czy Yoshitomo Nara i Hiroshi Sugito (4,34 mln dolarów za “White Light; & White Night”.

Najdroższą pracą sprzedaną na aukcji jest “Donut Revenge” Jean-Michela Basquiata (prawie 21 mln dolarów). Zaraz po nim “Abstraktes Bild 747-1” Gerharda Richtera (18 mln dolarów) oraz “Vase de lys sur fond marron” Sanyu (12,86 mln dolarów). Kusama ze swoim “Pumpkin (LPASG)” plasuje się dopiero na 5 pozycji w rankingu ogólnym.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Yayoi Kusama (B. 1929) Pumpkin (Dynia) | Źródło: Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Yayoi Kusama rynekisztuka.pl

22.07.2021 / Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.