szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Nowy rekord aukcyjny: 13,6 mln złotych za rzeźby Abakanowicz

08.12.2021

Aktualności, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Minął zaledwie tydzień od ustanowienia nowego rekordu aukcyjnego na polskim rynku sztuki. Wczoraj na aukcji Polswiss Art sprzedano monumentalną pracę Magdaleny Abakanowicz „Bambini”, która jest obecnie najdroższym dziełem sztuki w Polsce. Dotychczasowy rekord należał do Andrzeja Wróblewskiego – jego “Dwie mężatki (Dwie młode mężatki)” zostały sprzedany za 13,4 mln złotych i wciąż pozostają najdroższym obrazem w naszym kraju.

Abakanowicz Polswiss Art Bambini

Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

Pozycja Abakanowicz na polskim rynku sztuki w tym roku została wyjątkowo mocno ugruntowana – aż dwie jej prace zyskały miano najdrożej sprzedanych dzieł. W październiku za “Tłum III” składający się z 50 figur zapłacono 13,2 mln złotych. Abakanowicz w ciągu zaledwie dwóch lat pobiła swój własny rekord dwukrotnie – w 2019 roku jej “Caminando” wylicytowano za 6,8 mln złotych. 7 grudnia 2021 roku za sprawą swoich rzeźb po raz kolejny podniosła poprzeczkę – “Bambini” sprzedano za 13,6 mln złotych. 

Abakanowicz Polswiss Art Bambini

Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

“Bambini” to instalacja składająca się aż z 83 (!) figur przypominających dziecięce sylwetki. Praca powstała na przełomie 1998 i 1999 roku dla paryskiego Palais-Royal Garden, choć po raz pierwszy pokazano ją na wystawie „Abakanowicz on the Roof” na dachu Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku. “Bambini” to największy pod względem ilości figur projekt Abakanowicz, wyjątkowy również ze względu na dziecięcych bohaterów pojawiających się w jej twórczości bardzo sporadycznie. Rzeźby były wystawiane w wielu miejscach na całym świecie w tym w Warszawie (Opera Narodowa i Zamek Królewski), Berlinie, Madrycie, Dusseldorfie czy Mediolanie.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najważniejszych polskich artystek, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1954), profesor sztuk pięknych (1979). Jest znana z eksperymentów nad tkaniną artystyczną, choć początkowo zajmowała się malarstwem. Świat poznał ją przede wszystkim jako twórczynię abakanów – monumentalnych instalacji przestrzennych powstałych na bazie tkanin, o specyficznej fakturze i kształcie, które przyniosły jej międzynarodową rozpoznawalność.

M.T.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

25.11.2021 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.