szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Nowy rekord aukcyjny: 13,6 mln złotych za rzeźby Abakanowicz

08.12.2021

Aktualności, Świat: aukcje

Minął zaledwie tydzień od ustanowienia nowego rekordu aukcyjnego na polskim rynku sztuki. Wczoraj na aukcji Polswiss Art sprzedano monumentalną pracę Magdaleny Abakanowicz „Bambini”, która jest obecnie najdroższym dziełem sztuki w Polsce. Dotychczasowy rekord należał do Andrzeja Wróblewskiego – jego “Dwie mężatki (Dwie młode mężatki)” zostały sprzedany za 13,4 mln złotych i wciąż pozostają najdroższym obrazem w naszym kraju.

Abakanowicz Polswiss Art Bambini

Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

Pozycja Abakanowicz na polskim rynku sztuki w tym roku została wyjątkowo mocno ugruntowana – aż dwie jej prace zyskały miano najdrożej sprzedanych dzieł. W październiku za “Tłum III” składający się z 50 figur zapłacono 13,2 mln złotych. Abakanowicz w ciągu zaledwie dwóch lat pobiła swój własny rekord dwukrotnie – w 2019 roku jej “Caminando” wylicytowano za 6,8 mln złotych. 7 grudnia 2021 roku za sprawą swoich rzeźb po raz kolejny podniosła poprzeczkę – “Bambini” sprzedano za 13,6 mln złotych. 

Abakanowicz Polswiss Art Bambini

Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

“Bambini” to instalacja składająca się aż z 83 (!) figur przypominających dziecięce sylwetki. Praca powstała na przełomie 1998 i 1999 roku dla paryskiego Palais-Royal Garden, choć po raz pierwszy pokazano ją na wystawie „Abakanowicz on the Roof” na dachu Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku. “Bambini” to największy pod względem ilości figur projekt Abakanowicz, wyjątkowy również ze względu na dziecięcych bohaterów pojawiających się w jej twórczości bardzo sporadycznie. Rzeźby były wystawiane w wielu miejscach na całym świecie w tym w Warszawie (Opera Narodowa i Zamek Królewski), Berlinie, Madrycie, Dusseldorfie czy Mediolanie.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to jedna z najważniejszych polskich artystek, rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1954), profesor sztuk pięknych (1979). Jest znana z eksperymentów nad tkaniną artystyczną, choć początkowo zajmowała się malarstwem. Świat poznał ją przede wszystkim jako twórczynię abakanów – monumentalnych instalacji przestrzennych powstałych na bazie tkanin, o specyficznej fakturze i kształcie, które przyniosły jej międzynarodową rozpoznawalność.

M.T.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Magdalena Abakanowicz, Bambini, 1998-1999 (83 FIGURY DZIECIĘCE) beton, klej, drewno / wys. ok. 109 (każda) | Źródło: Polswiss Art

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

25.11.2021 / Aktualności, Na deser

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.