szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Znamy laureatów 11. Kompasu Młodej Sztuki

09.12.2021

Dla kolekcjonerów, Magazyn, Polska: wydarzenia

Wczoraj poznaliśmy wyniki 11. Kompasu Młodej Sztuki – rankingu najlepszych polskich artystów, którzy nie przekroczyli 35. roku życia. Tegorocznym laureatem ponownie został Łukasz Patelczyk, który w 2020 roku zajął pierwsze miejsce ex aequo z Agatą Kus. W ramach nagrody artysta otrzymał tysiąc dolarów (sponsor Grupa Kapitałowa Trinity Crown) oraz możliwość tygodniowego pobytu w Nowym Jorku. Wyjazd ufundował Sławomir Górecki – promotor sztuki, kolekcjoner i właściciel warszawskiej Piękna Gallery oraz nowojorskiej Green Point Projects.

Łukasz Patelczyk (ur. 1986) – malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2012). Jego twórczość cechuje umiejętne łączenie tradycyjnych elementów naturalnego pejzażu z geometryczną abstrakcją. Po raz pierwszy w rankingu KMS pojawił się w 2016 roku – wówczas na pozycji nr 21. W 2019 trafił do pierwszej dziesiątki, a zaledwie rok później dzielił tytuł laureata razem z Agatą Kus. Patelczyk ma na koncie wiele innych sukcesów m.in. pierwsze miejsce w Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2015) oraz zdobycie nagrody specjalnej w konkursie Artystyczna Podróż Hestii (2011). 

Na drugiej pozycji po raz kolejny uplasowała się Karolina Jabłońska (ur. 1991) – współwłaścicielka krakowskiej galerii Potencja i magazynu artystycznego “Łałok”. W 2017 zajęła drugie miejsce w Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Bohaterką prac artystki często jest młoda dziewczyna o wielkich brązowych oczach – jednocześnie jej alter ego. Twórczość Jabłońskiej pełna jest mrocznego erotyzmu, charakterystycznych kolorów i wyolbrzymieniem kompozycji. 

Trzecie miejsce zajęła zeszłoroczna laureatka – Agata Kus (ur. 1987). W swoich ekspresyjnych projektach często sięga po estetykę kolażu tworząc niejednoznaczne obrazy odnoszące się do rozterek charakterystycznych dla nowoczesnego świata. Wśród jej osiągnięć znajduje się m.in. pierwsza nagroda (ex aequo) w 16. Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2015. Nagrodę specjalną (5 tys. zł) dla artysty wyróżniającego się swoją twórczością otrzymał otrzymał Krzysztof Nowicki. 

M.T.

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: © Agata Kus, Pandora, olej na płótnie, 60 x 80 cm, 2020 | Źródło: agatakus.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Marcin Maciejowski

18.11.2021 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.