szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

09.12.2021

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Sklep rynekisztuka

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego jest już otwarte dla zwiedzających. Budynek starego spichlerza przy Placu Sikorskiego 6 w Krakowie mieści aż 200 prac jednego z najważniejszych artystów polskich. 

Najnowsze muzeum stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które w swoich zbiorach posiada kolekcję różnorakich obrazów, projektów, a nawet przedmiotów codziennego użytku i rękopisów Wyspiańskiego. Oprócz dzieł sztuki wybitnego twórcy (których liczba wynosi około dwustu), w bogatych zbiorach znajduje się łącznie aż 1100 obiektów. Obszerna kolekcja została zakupiona z myślą o stworzeniu oddziału poświęconego artyście już po jego śmierci w 1907 roku. 

Spichlerz, w którym mieści się muzeum powstał w XVIII wieku i oprócz funkcji związanej z przechowywaniem żywności, w późniejszych latach pełnił rolę fabryki, sklepu, a nawet magazynu na dzieła sztuki. Obszerna przestrzeń budynku pozwala na przekrojowe zaprezentowanie zróżnicowanych obiektów. Na parterze znajdują się autoportrety twórcy, jego rodziny oraz bliskich osób, a także przedstawienia miejsc, w których pracował i mieszkał. Pierwsze piętro obfituje w realizacje artystyczne – zarówno malarskie, jak i związane z wystrojem wnętrz czy architekturą. Na podziemie spichlerza składa się pokój o nazwie „Metamorfozy” prezentujący projekty teatralne oraz sala „Księgi moje”, w której znajduje się księgozbiór Wyspiańskiego oraz pierwodruki dzieł literackich ozdobionych ilustracjami jego autorstwa. 

Stanisław Wyspiański, "Autoportret"

Stanisław Wyspiański, „Autoportret”, 1903, pastel, papier; 63 x 47 cm, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Ze względu na delikatną naturę niektórych prac (szczególnie pasteli), wystawy stałe będą zmieniane w celu zapewnienia bezpiecznych warunków przechowywania, a godziny otwarcia muzeum w ciągu tygodnia będą nieco krótsze niż w innych oddziałach MNK.

 

 

M.M

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie: Stanisław Wyspiański, „Macierzyństwo”, 1905, pastel, papier; 58,8 x 91,0 cm, fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynekisztuka.pl

16.09.2021 / Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.