szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

6 nietypowych przedstawień pokłonu trzech króli w malarstwie

21.12.2021

Ciekawostki, Magazyn

Pokłon trzech króli (znany również pod nazwą trzech magów), to temat wielokrotnie pojawiający się w historii malarstwa. Przedstawiali je klasycy pokroju Rembrandta, El Greco czy Alberta Dürera. Sam Peter Paul Rubens czterokrotnie przerabiał nowotestamentową scenę. Dzisiaj pragniemy przybliżyć mniej znane wizje motywu, które choć pozostają nieco na uboczu – zastanawiają i intrygują.

1. „Pokłon Trzech Króli” („Szopka”), Kazimierz Sichulski, 1925

Kazimierz Sichulski – polski grafik, malarz i przede wszystkim karykaturzysta, reprezentant nurtu folklorystycznego. Artysta łączy tradycyjny chrześcijański temat z elementami ludowymi, co czyni z “Pokłonu Trzech Króli” pracę bardzo ekspresyjną, ciepłą i dynamiczną. Postać widocznego w prawym dolnym rogu aniołka (w chłopskiej koszuli) to hołd złożony jego córce – Kamili.

"Pokłon Trzech Króli" ("Szopka"), Kazimierz Sichulski, 1925

„Pokłon Trzech Króli” („Szopka”), Kazimierz Sichulski, 1925, źródło: Desa Unicum

2. “Pokłon Trzech Króli”, Gentile da Fabriano, 1423

Włoski malarz Gentile da Fabriano przedstawił pokłon mędrców w czterech scenach – trzech pomniejszych i jednej centralnej. Obraz zachwyca wielością technik zastosowanych przez artystę i wytwarza złudzenie trójwymiarowości. Tempera, złoto, srebro, masa będąca połączeniem kleju i gipsu oraz kompozycja oparta na trzech łukach, która budzi skojarzenia z tryptykiem. Ciekawa jest również sama symbolika – królowie oznaczają trzy etapy ludzkiego życia.

Gentile da Fabriano, Pokłon Trzech Króli, 1423, tempera na desce, 303x282 cm

“Pokłon Trzech Króli”, Gentile da Fabriano, 1423, źródło: Wikipedia

3. “Pokłon Trzech Króli”, Leonardo da Vinci, 1481

Szkic autorstwa Leonardo da Vinci został ukończony przez nieznanego włoskiego artystę. Z bliżej nieokreślonych przyczyn da Vinci nie dopracował malowidła, a szkic trafił do piwnic klasztoru, które zleciło jego projekt (jako obrazu ołtarzowego). Dopiero po 15 latach zdecydowano się na renowację zniszczonego dzieła. W “Pokłonie Trzech Króli” da Vinci po raz pierwszy stworzył kompozycję opartą na postaciach ułożonych na kształt piramidy.

4. “Pokłon Trzech Króli na śniegu”, Pieter Bruegel starszy, 1567

“Pokłon Trzech Króli na śniegu”, Pieter Bruegel starszy, 1567

“Pokłon Trzech Króli na śniegu”, Pieter Bruegel starszy, 1567, źródło: Wikipedia

“Pokłon Trzech Króli na śniegu” z 1567 to jedna z trzech wizji tego wydarzenia stworzona przez Pietera Bruegela starszego. Jest to obraz, w którym artysta najbardziej ingeruje w nowotestamentowy motyw – zimowa sceneria niderlandzkiej wioski na pierwszy rzut oka przypomina scenkę z życia codziennego. Trzej królowie pojawiają się nie w centrum obrazu, a na uboczu – w dolnym lewym rogu pracy.

5. “Pokłon trzech Króli”, David Teniers starszy, ok. 1640

David Teniers starszy, Pokłon Trzech Króli, ok. 1640, Muzeum Narodowe Wrocław

“Pokłon trzech Króli”, David Teniers starszy, ok. 1640, źródło: Wikipedia

Obraz Davida Teniersa starszego (flamandzkiego artysty) intryguje efektami iluzjonistycznymi, zaciera bowiem granice pomiędzy tym co zostało namalowane, a tym co jest częścią podobrazia. Nietypowość dzieła podkreśla jego forma – zostało stworzone na marmurowej płycie. Chmury widoczne w górnej części obrazu powstały w oparciu o naturalne przebarwienia kamienia. Co ciekawe, obraz znajduje się w stałej wystawie Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Sztuka europejska XV–XX w.”.

6. Gwiazda Betlejemska, Edward Burne-Jones, 1885–1890

Edward Burne-Jones stworzył dla Morris & Co. projekt gobelinu o tytule Pokłon Trzech Króli. „Gwiazda Betlejemska” powstała w 1987 roku jako rozwinięcie poprzedniej pracy i pełnoprawny obraz. Rozmiar płótna umożliwił artyście oddanie detali z wielką precyzją – dekoracyjny linearyzm jest cechą charakterystyczną jego twórczości. W porównaniu do oryginalnego projektu zmianie uległa również kolorystyka – obraz Burne-Jonesa wyróżnia się bogatymi odcieniami zieleni i błękitu.

M.T

Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcia: “Pokłon Trzech Króli”, Leonardo da Vinci, 1481, źródło: Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin

15.06.2018 / Aktualności, Ciekawostki, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.