szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Ranking najciekawszych artykułów Rynku i Sztuki w 2021 roku

30.12.2021

Aktualności, Magazyn

Ubiegły rok był pełen interesujących wydarzeń. Wystarczy wspomnieć o rosnącym rynku sztuki NFT, rekordowych aukcjach Ewy Juszkiewicz i Magdaleny Abakanowicz oraz o ponownej możliwości odwiedzenia muzeów czy targów sztuki. Z okazji kończącego się już roku 2021 przygotowaliśmy ranking, w którym przypominamy najciekawsze, a także najchętniej czytane teksty na portalu Rynek i Sztuka.

1. CZY DZIEŁA NFT PODBIJĄ RYNEK SZTUKI?

Niedługo po przełomowej aukcji Christie’s, na której cyfrowe dzieła Beeple osiągnęły gigantyczną sumę 69 milionów dolarów, przyglądaliśmy się rosnącemu fenomenowi sztuki NFT, próbując zrozumieć czym ona jest, a także jak będzie rozwijać się w przyszłości. Jak pisaliśmy w kwietniu: “Rosnące w zawrotnym tempie ceny niewymienialnych tokenów mogą świadczyć o nadchodzącej rewolucji.” Po ponad ośmiu miesiącach możemy stwierdzić, że to co na początku roku wydawało się kontrowersyjnym trendem, szturmem zaczęło zdobywać kolejne segmenty rynku sztuki, przynosząc niemałe zmiany, których świadkami będziemy także w nadchodzącym roku. 

2. 10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O MARKU ROTHKO

10 rzeczy, których nie wiecie o Marku Rothko

Rothko in his studio, źródło: Wikiart.org

Mark Rothko to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców sztuki współczesnej. To nie tylko intrygujący artysta, ale i fascynujący człowiek. Co wiemy o nim samym? Nienawidził pop-artu, interesował się myślą Friedricha Nietzschego, a jego śmierć po dziś dzień pozostaje niewyjaśniona. Kim był jeden z najwybitniejszych malarzy okresu powojennego i co go ukształtowało? Odsłaniamy nieznane fakty z życia Rothko.

3. „PAMIĘTAM CZAS I EMOCJE” – WYWIAD Z KOLEKCJONERKĄ KATARZYNĄ SZAFRAŃSKĄ

Kolekcjonowanie dzieł sztuki – pasja, inwestycja czy uzależnienie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam Klaudia Szafrańska – prawniczka, absolwentka programu Ochrona Dziedzictwa Kulturowego w Polsce i kolekcjonerka. W rozmowie z Renatą Kluzą odsłania kulisy tworzenia wyjątkowego zbioru dzieł sztuki, a także wieloletniego doświadczenia związanego z kolekcjonowaniem.

Wywiad z kolekcjonerką Katarzyną Szafrańską | Galeria Konkluzja

Katarzyna Szafrańska

4. WYSTAWA YAYOI KUSAMY W GROPIUS BAU

Rok 2021 to także historyczna wystawa Yayoi Kusamy w Berlinie – z okazji pierwszej w Niemczech retrospektywy artystyki, wielopiętrowe Muzeum Gropius Bau zostało pokryte zniewalającą ilością obrazów, instalacji i zdjęć podsumowujących bogatą karierę 92 letniej twórczyni. Kusama (należąca do najważniejszych artystek współczesnych) przygotowała z tej okazji nowe instalacje, a także niepokazywane wcześniej obrazy, które mieliśmy przyjemność oglądać i fotografować na żywo.

5. NOWY REKORD DLA EWY JUSZKIEWICZ: 3 MLN ZŁ NA AUKCJI PHILLIPS

Końcówka roku należała do 37 letniej Ewy Juszkiewicz. Artystka mimo młodego wieku osiągnęła rekordowe sumy na licytacjach najważniejszych domów aukcyjnych na świecie – Christie’s, Sotheby’s i Philips. W listopadzie padł nowy rekord za pracę „Girl in Blue”, która została wylicytowana za kwotę 3 mln zł i jest obecnie najdrożej sprzedanym dziełem Juszkiewicz.

Ewa Juszkiewicz rekord aukcyjny

Ewa Juszkiewicz, Girl in blue, olej na płótnie, 200×160, 2013 | Źródło: Phillips

6. CZAS HILMY AF KLINT

Hilma af Klint – jedna z pierwszych kobiet na Szwedzkiej Królewskiej Akademii Sztuki w Sztokholmie, mistyczka, a także prekursorka abstrakcjonizmu (tworząca w tym nurcie lata przed jego powstaniem). Kim była tajemnicza artystka zainteresowana teozofią i dlaczego zaznaczyła w testamencie, aby niepokazywać jej prac przez dwadzieścia lat po śmierci?

Czas Hilmy af Klint

Installation view: Hilma af Klint: Paintings for the Future, Solomon R. Guggenheim Museum, New York, October 12, 2018–April 23, 2019. Photo: David Heald. © 2018 The Solomon R. Guggenheim Foundation.

7. CZUŁE PODEJŚCIE DO ŚMIERCI: NAGROBKI KRZYSZTOFA M. BEDNARSKIEGO

Krzysztof M. Bednarski – wybitny rzeźbiarz i grafik stworzył w swoim życiu dzieła, które można podziwiać nie tylko w muzeach, ale i na cmentarzach. Artysta znany jest z tworzenia wyjątkowej sztuki komemoratywnej – nagrobków upamiętniających znamienite osobowości. Do grona twórców, których grób został wykonany przez Bednarskiego należą: Wojciech Fangor, Krzysztof Kieślowski czy Ewa Demarczyk. Artysta jest także autorem pomnika upamiętniającego kultowego, włoskiego reżysera –  Federico Felliniego.

rynekisztuka.pl

Krzysztof M. Bednarski, rzeźba na nagrobku Wojciecha Fangora, 2017, aluminium malowane proszkowo, Powązki Wojskowe, Warszawa, fot. R. Sosin

8. NAJDROŻSZE RZEŹBY ŚWIATA – AKTUALNY RANKING

W ostatnich dziesięcioleciach rynek sztuki dynamicznie się rozwijał, a artyści osiągali kolejne rekordy sprzedaży na aukcjach. Tym razem przyglądamy się nie malarstwu, ale rzeźbie. Jak prezentuje się aktualny ranking? Alberto Giacometti, Jeff Koons a może Constantin Brancusi – kim jest niekwestionowany lider zestawienia?

Najdroższe rzeźby świata - aktualny ranking

Amedeo Modigliani, “Tête”, 1911-12, źródło: Sotheby’s

9. RYNEK POD LUPĄ: STANISŁAW BAJ

Stanisław Baj – malarz, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Sztuk i autor okładek książek Wiesława Myśliwskiego. W mijającym roku jego pracę zyskały spora popularnośc na polskim rynku sztuki, a jeden z obrazów osiągnął nawet rekord aukcyjny artysty i został sprzedany za 46 740 zł. Z czego wynika zainteresowanie kolekcjonerów twórczością Baja?

rynekisztuka.pl

Baj S., Rzeka Bug, olej na płótnie, 2018

10. OD ARCHETYPICZNEJ „ANIMY” DO „ANIMUSA” WYWIAD Z TRACY PAYNE

Tracy Pyne to pochodząca z Republiki Afryki Południowej artystka należąca do średniego pokolenia twórców. Doczekała się licznych wystaw indywidualnych w ojczystym kraju, a międzynarodową renomę przyniosła jej obecność w wielu światowych kolekcjach takich jak Luciano Benetton Collection w Treviso we Włoszech czy Kolekcja Hansa Porera w Szwajcarii. W rozmowie z Anetą Pawłowską mówi o dorastaniu na przedmieściach Kapsztadu, o fascynacji Japonią i grabieżczej polityce eksploracji planety.

rynekisztuka.pl

Tracy Payne, Solar Bi-Pods I – XVIII (2020) Instalacja 18 rysunków w ramkach | 212 x 128 cm | Pastel i proszek pigmentowy na Fabriano Rosapina 285g | źródło: tracypayne.com

 

Rynek i Sztuka - logotyp

Zdjęcie góra: Beeple, Everydays – The First 5000 Days, NFT. 21,069 x 21,069 pixels (319,168,313 bytes). Minted on 16 February 2021. Sold for $69,346,250 in a single lot sale concurrently with First Open. | Źródło: materiały prasowe Christie’s

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Cy Twombly

28.12.2021 / Aktualności, Domy aukcyjne na świecie, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.