szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Jak muzea tokenizują sztukę?

06.01.2022

Aktualności, Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Miniony rok należał do NFT – wzrost obrotów w 2020 roku wynosił, a w 2021 już 22 mld dolarów. Po rekordowej sprzedaży cyfrowego kolażu Beeple’a na aukcji Christie’s NFT stało się sensacją również na rynku sztuki. Analitycy są zgodni – tokenizacja dzieł sztuki nie jest chwilową modą, a 2022 rok może przynieść jeszcze więcej ciekawych inicjatyw wykorzystujących najnowsze technologie. Czy muzea również idą z duchem czasu? 

Caravaggio

Galleria Uffizi /Caravaggio, Bachus, 1598 | Źródło: Wikipedia

Renomowana galeria sztuki we Florencji – Uffizi wiosną 2021 roku jako pierwsza zajęła się sztuką cyfrową. We współpracy z włoską firmą Cinello odtworzono w wersji cyfrowej Tondo Doni (1505-06) Michała Anioła zachowując jego pełny rozmiar. Obraz w formie NFT został sprzedany za 160 tys. dolarów rzymskiemu kolekcjonerowi. Kolejne dzieła sztuki, które w przyszłości mogą zostać poddane tokenizacji to Narodziny Wenus (1485–1486) Sandra Botticellego, Bachus (1596) Caravaggia czy Madonna del Granduca (1505) Rafaela.

To nie pierwszy kontrowersyjny krok w wykonaniu Uffizi. W 2020 roku wielką sensację wywołała aktywność muzeum na Tik Toku. Galeria Uffizi zamieniła dzieła sztuki w memy – Gracje i muzyka elektroniczna, portret karła Morgante autorstwa Agnolo Bronzino i ubiegłoroczny hit “Blinding Lights” The Weeknda – specjaliści do spraw promocji stale intrygują pomysłowością. Ich humorystyczne filmiki wstrząsnęły światem sztuki i znalazły rzeszę fanów wśród użytkowników aplikacji. Dziś śledzi ich prawie 100 tys. osób, a liczba polubień przekroczyła 700 tys. 

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, Święta Anna Samotrzecia (ok. 1506-1513) | Źródło: Wikipedia

Rosyjskie muzeum Ermitaż również zdecydowało się na utworzenie wersji cyfrowych swoich zasobów. W wersji NFT powstały kopie takich obrazów jak Święta Anna Samotrzecia (ok. 1506-1513) Leonarda da Vinci, Judith (1504) Giorgione’a, Bzy (1889) Vincenta van Gogha,  Fragment ogrodu w Montgeron (1877) Claude Moneta oraz Kompozycja VI (1913) Wassily’ego Kandinsky’ego. Ich łączna cena wyniosła 440 tys. dolarów. Co więcej, do każdej wersji cyfrowej powstała bliźniacza kopia, która jest przechowywana w muzeum.

Muzeum Brytyjskie idąc w ślad za poprzednikami również postanowiło zainteresować się tematem NFT. Wystawie “Hokusai: The Great Picture of Everything” towarzyszyło aż 200 cyfrowych kopii obrazów japońskiego artysty. Wielka fala w Kanagawie (1830–1833) została uznana za jeden z najrzadszych obrazów NFT – sprzedano ją za 45 tys. dolarów.

Powodem, dla którego muzea decydują się na tokenizację dzieł sztuki ze swoich kolekcji jest kryzys finansowy spowodowany pandemią COVID-19. Na przełomie 2019 i 2020 roku zyski wielu instytucji spadły. NFT ma stanowić dla muzeów nowe źródło dochodów. Dla wielu kolekcjonerów to okazja do zdobycia niezwykle rzadkich i ikonicznych pozycji na rynku sztuki.

M.T.
Rynek i Sztuka - logotyp
Zdjęcie góra: Galleria Uffizi / Sandro Botticelli, „Narodziny Wenus”, 1483-1485. | Źródło: Wikipedia

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Rynek i Sztuka - logotyp

to cię powinno jeszcze zainteresować:

rynek sztuki 2022 analizy prognozy

04.01.2022 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Dla kolekcjonerów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.